Ana sayfa Çalışma Hayatı Tarımda Mevsimlik Yabancı İşçi Projesi Nerelerde Uygulanacak?

  Tarımda Mevsimlik Yabancı İşçi Projesi Nerelerde Uygulanacak?

  1544
  0

  1- HANGİ İLLERDE MEVSİMLİK TARIM İŞLERİNDE ÇALIŞACAK YABANCILARA ÇALIŞMA İZNİ VERİLECEKTİR?
  Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin illerinde, mevsimlik tarım işlerinde çalışacak yabancıların çalışma izni muafiyeti almaları zorunludur.

  2- ÇALIŞMA İZNİ MUAFİYETİ BAŞVURUSUNDA GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?
  Çalışma izni muafiyeti başvurusu iki aşamalı olarak gerçekleştirilir.
  2.1- İlk aşamada, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının Yabancı Uyruklu Mevsimlik İşçiler (YUMI-Net) web uygulaması üzerinden istenilen bilgileri;
  2.1.1- Pasaport/pasaport yerine geçen belge,
  2.1.2- Ulusal kimlik kartlarında yer alan kimlik bilgileri,
  2.1.3- Varsa yabancı kimlik numaraları,
  2.1.4- Türkiye’de vize/vize muafiyetiyle bulunanlar için ülkeye giriş tarihi,
  2.1.5- Türkiye’de ikamet izni ile bulunanlar için ikamet izni başlangıç-bitiş tarih girilerek başvuru formunun tamamlanarak onaylanması ve bu formun bir çıktısının alınması gerekmektedir.

  2.2- İkinci aşamada, yabancıların sistem tarafından kendilerine verilecek başvuru formu ve istenilen belgelerle,
  2.2.1- Vize/vize muafiyetiyle ülkemizde bulunanlar için pasaport veya pasaport yerine geçen belge,
  2.2.2- Ulusal kimlik kartıyla ülkemize giriş yapmış olmaları durumunda ise ulusal kimlik kartı ve hudut kapısınca kendilerine verilen giriş çıkış belgesi,
  2.2.3- Türkiye’de ikamet izni ile bulunan yabancılar için ise pasaport veya pasaport yerine geçen belge ve ikamet izni belgesi,
  birlikte çalışacakları ilçelerdeki kaymakamlıklara müracaat etmeleri ve kaymakamlıklardan muafiyet kapsamında olduklarını gösterir belgeyi almaları gerekmektedir.

  3- TARIM İŞLERİNDE ÇALIŞACAK YABANCILARA VERİLECEK ÇALIŞMA İZİN SÜRELERİ NE KADAR OLACAKTIR?
  Çalışma izni muafiyeti kapsamında yabancılar bir takvim yılında en fazla 90 (doksan) gün süreyle mevsimlik tarım (çay ve fındık) işlerinde çalışabilecektir; ancak bu süre yabancıların Türkiye’de yasal kalış süresi (vize/vize muafiyeti süresi, ikamet izni süresi) ile sınırlı olacaktır.

  Kaynak: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here