Ana sayfa SGK SGK teşviklerinde aynı anda birden fazla teşvikten faydalanabilir miyiz?

SGK teşviklerinde aynı anda birden fazla teşvikten faydalanabilir miyiz?

SGK teşviklerinde aynı anda birden fazla teşvikten faydalanabilir miyiz?

1314
0

2019 yılında SGK işyeri tescil yapılan bir iş yerinde (kuruluşu 2011) 7103 sayılı kanun kapsamında şartları taşıyan bayan personel için 3 ay prim ödemek sureti ile 15 ay sıfır primli teşvik imkânından faydalanılacaktır.

 Aynı kişi 6111 sayılı kanun kapsamındaki şartları da taşımaktadır. Sigortalı işe girişine müteakip 7103 ve 6111 yönünden tanımlanması yapılarak (sistem aynı anda iki ayrı tanıma imkân veriyor) İlk üç ay için 6111 teşvik uygulanacak sonraki 15 ay için 7103 teşvik uygulanacak. Yine 7103 teşvikin bitiminden sonra varsa hakkı 6111 teşvikine devam edilecektir. Genelgede aynı anda ay/dönemde 2 farklı teşvikten faydalanılamaz denilmektedir. Anlatılan şartlar içerisinde biz arka arkaya faydalanmaktayız. Tüm bu süreç ilgili düzenleme ve genelge hükümlerine uygun olup olmadığı hususunda görüşünüzü arz ederim.

Sistem geriye doğru yararlanmalarda da aynı faydalanmaya izin vermektedir. Teşvikte amaç 5510 sayılı teşvik dışında özellikli teşvikler hariç 2. ve 3. teşvikten aynı anda yararlandırılamamasıdır.

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here