Ana sayfa Vergi Matrah artırımında vergi oranının %15 olması için gereken koşul nedir?

  Matrah artırımında vergi oranının %15 olması için gereken koşul nedir?

  89
  0

  Firmalarımızdan birine 2021-2022 yılı matrah artırımı yapacağız. Vergi oranını %15 seçebilmek için Olması gereken şartlar nelerdir?

  Firmamız için kurumlar vergisi %5 indiriminde sorgulama yaptığımızda hepsi uygun sadece şu uyarıyı alıyoruz. Bu durumda %15 seçebilir miyiz? SON 3 YILIN IHBARNAME KONTROLÜNDE GERÇEK USULDE KATMA DEĞER VERGİSİ için 2021 yılında 07/2021 dönemi/dönemlerinde ikmalen, re’sen veya idarece yapılmış bir tarhiyat var.

  Yıllık Beyannamelerin ZAMANINDA verilmiş olması, vergilerin ödenmesi ve 7440 SK göre borç yapılandırması olmaması şartı ile vergi oranı % 15 olarak ödenir.

  Konu ile ilgili olarak İSMMMO web sayfamızda yayımladığımız Rehber aşağıdaki linkdedir.
  https://archive.ismmmo.org.tr/YAYINLAR/e_kitap/14032023_7440_sayili_kanun_rehber.pdf


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here