Ana sayfa YAZARLAR-YENİ Kar Payı Dağıtımına İlişkin Sınırlamalar 31 Aralık 2020’ye Kadar Uzadı

Kar Payı Dağıtımına İlişkin Sınırlamalar 31 Aralık 2020’ye Kadar Uzadı

51
0

    Av. Görkem Bilgin |  Av. Ahmet Niyazi Ülkü

16 Nisan 2020 tarihinde Türk Ticaret Kanunu’na (“TTK”) eklenen geçici 13. madde, Covid-19’la mücadele kapsamında sermaye şirketlerinin kar payı dağıtım haklarına 30 Eylül 2020 tarihine kadar bazı kısıtlamalar getirmiş, düzenlemenin kapsamına giren şirketlere ilişkin istisnalar ile uygulamaya dair usul ve esaslar ise Ticaret Bakanlığı (“Bakanlık”) tarafından çıkarılan ve 17 Mayıs 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Tebliğ ile belirlenmişti. Söz konusu Tebliğ ile TTK’nın geçici 13. maddesindeki sınırlamaların kapsamı netleştirilmiş, sınırlamalardan istisna tutulan şirketler belirlenmiş ve istisna kapsamındaki şirketlerin hangi adımları atması gerektiği düzenlenmiştir. Söz konusu düzenlemelerin yanı sıra, getirilen sınırlamalara aykırı bir şekilde alınan genel kurul kararlarının akıbetinin ne olacağı, bu kararların alınması sebebiyle pay sahiplerinin ve yönetim kurulu üyelerinin sorumluluğu ile kar payı dağıtımı dışında gündeme gelebilecek alternatiflere ilişkin incelememize buradan ulaşabilirsiniz.

TTK’nın geçici 13. maddesinin birinci fıkrasında, sınırlamaların geçerli olacağı son tarih olarak düzenlenen 30 Eylül 2020 tarihini Cumhurbaşkanı’nın 3 ay uzatmaya ve kısaltmaya yetkili olduğu düzenlenmişti. Söz konusu yetkiye dayanarak çıkarılan ve 18 Eylül 2020 Cuma günü Resmi Gazete’de yayınlanan 2948 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile geçici 13. maddede belirtilen sürenin 3 ay uzatılmasına karar verilmiştir. Buna göre kar payı dağıtımı sınırlaması kapsamında yer alan şirketlerin 31 Aralık 2020 tarihine kadar 2019 yılı hesap dönemine ilişkin kar payı dağıtım hakları sınırlandırılmıştır. Böylece, geçici 13. madde yürürlüğe girmeden önce 2019 yılına ilişkin kar payı ödemesi yapılmamış olan şirketlerde kar payı dağıtımına ilişkin kararların, kar payının %25’ini aşan kısmı bakımından icrası 2021 yılına kadar ertelenmiştir.

23 Eylül 2020

Makalelerin tamamına https://gun.av.tr/tr/goruslerimiz adresinden ulaşabilirsiniz. 


Kaynak: İşbu içerik, Gün + Patners Avukatlık Bürosu’nun özel izni ile yayınlanmıştır. Yazının tüm hak ve sorumluluğu yazarlara aittir.
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here