Ana sayfa Vergi Kamyonetlerin yakıt ve diğer harcamaları için gider kısıtlaması uygulanacak mı?

Kamyonetlerin yakıt ve diğer harcamaları için gider kısıtlaması uygulanacak mı?

1780
0

Nakliyeci ve serviş işi yapanlardan gelen akaryakıt fişlerinin tamamını gider yazabilir miyiz? Galericiler ve araçları ticari olanlar ve basit usul nakliyeciler dahil. Binek otomobiller için gelen yakıt fişlerinin yüzde 70’ini mi gider yazabiliyoruz?

Gider kısıtlaması aktif de kayıtlı binek araçlar içindir. Ticari faaliyetlerde(nakliye servis) kullanılan araçların giderleri için gider kısıtlaması olmaz.

Aktifte kayıtlı binek araçların tüm giderlerinin % 70 gider yazılır.% 30 KKEEG’dir.


Perakende çiçek satımı ve internetten çiçek satışı yapan bir internet sitesinin çiçek dağıtım işini binek otomobil ile yapan bir vergi mükellefi için gider kısıtlaması uygulanacak mı? Binek otomobili çiçek dağıtımı için kullanıyor.

Gider kısıtlaması yapılması gerektiği görüşündeyiz..


Pimapen alımı satımı ve montajı yapan bir mükellefimiz montaja giderken pimapenleri taşımak için bir araç satın almıştır.bu araç ruhsatta ticari kamyonet olarak geçmekte ancak aracın Gtıp no.suna ulaşamadığımız için binek ya da gerçekten ticari mi tereddüt yaşamaktayız sorum şu araçla ilgili benzin giderlerinin tamamı giderden düşülecek midir? Ruhsatta yazan ticari ve kamyonet ibaresini dikkate ne derece almalıyız?

GİDER KISITLAMASINA TABİ BİNEK ARAÇLAR: Faaliyetleri kısmen veya tamamen binek otomobillerinin kiralanması veya Çeşitli Şekillerde İşletilmesi Olanların bu amaçla kullandıkları hariç olmak üzere, binek otomobillere ilişkin giderlerin en fazla %70’i indirilebilir.

Kanun maddesinde yer alan BİNEK OTOMOBİL ifadesinden Türk Gümrük Tarife Cetvelinin 87.03 pozisyonunda yer alan motorlu taşıtların anlaşılması gerekmektedir. Ambulanslar, mahkûm taşımaya mahsus arabalar, para arabaları, cenaze arabaları, itfaiye öncü arabaları gibi özel amaçla yapılmış motorlu taşıtlar, Karayolları Trafik Kanununa göre trafik şube veya bürolarına kayıt ve tescil edilme zorunluluğu bulunmayan ve sadece havalimanı apron bölgesi gibi belli alanlarda kullanılan taşıtlar 87.03 pozisyonunda yer almakla birlikte binek otomobil kapsamında değerlendirilmeyecektir. 1+1, 1+3, 1+4 veya 1+7 koltuklu, şoför ve öndeki yolcunun arkasındaki kısımda emniyet kemerleri veya emniyet kemeri montajı için tertibat, koltuk ve emniyet ekipmanı montajı için sabit tertibat, aracın iç kısmının her tarafında, araçların yolcu bölümlerinde yer alan konfor özellikleri ve iç döşemeleri (örneğin: yer kaplamaları, havalandırma, iç aydınlatma, küllükler), iki yan panel boyunca arka camları bulunan (en arkada yük bölümünün sağ ve sol taraflarında cam bulunsun bulunmasın); şoför ve öndeki yolcuların bölümü ile insan veya eşya taşınması için kullanılan arka bölüm arasında sabit bir panel veya bariyer bulunmayan kapalı kasa motorlu taşıtlar 87.03 pozisyonunda yer almakta olup, binek otomobiller bu kapsamda değerlendirilmektedir. Bu bağlamda binek otomobiller, 87.03 pozisyonunda tanımlanan binek otomobiller ile esas itibariyle insan taşımak üzere imal edilmiş (87.02 pozisyonuna girenler hariç) (steyşın vagonlar ve yarış arabaları dâhil)


2020 İtibariyle şirketimize ait binek araçların kasko ve trafik sigortası poliçe taksit ödemelerini de %70 gider %30 kkeg olarak ayırıyorum. Doğru mudur?

DOĞRUDUR.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here