Ana sayfa SGK İşyerinin kapandığı tarihte raporlu olan personelimizin çıkışını yapabilir miyiz?

  İşyerinin kapandığı tarihte raporlu olan personelimizin çıkışını yapabilir miyiz?

  43
  0
  Firmamız 08.01.2021 tarihinde işyerini kapanacaktır. Fakat bir personelimizin 15.01.2021 tarihinde biten analık raporu bulunmaktadır. Sigortalının işten çıkışını yapsak herhangi bir sorun ile karşılaşır mıyız?

  18 kod İşin sona ermesi işten çıkış kodu olarak seçilmelidir. 

  Öncelikle belirtelim ki 4/1-a (SSK) kapsamında çalışan işçinin, işten çıkması veya çıkarılması nedeniyle sigorta çıkışının verilmesi halinde, 5510 sayılı Kanunun Sigortalılığın sona ermesi başlıklı 9 uncu maddesi uyarınca, hastalık ve analık hükümlerinin uygulanmasında sigortalılık; 

  – İlgili kanunlar gereği sigortalının ücretsiz izinli olması, greve iştirak etmesi veya işverenin lokavt yapması hallerinde, bu hallerin sona ermesini, 

  – Diğer hallerde hizmet akdinin sona erdiği, yani sigortalı işten ayrılış bildirgesinde işçinin işten ayrılış tarihi olarak belirtilen tarihi, takip eden onuncu günden başlanarak yitirilmiş sayılır. 

  Dolayısıyla bu durumdaki işçiler, sigorta çıkış tarihinden sonraki 9 gün süreyle daha sigortalı sayılırlar.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here