Ana Sayfa Çalışma Hayatı İş yeri devrinde personel yeni işverenle devam etmek istemezse kıdemini alabilir mi?

  İş yeri devrinde personel yeni işverenle devam etmek istemezse kıdemini alabilir mi?

  Herhangi bir işyerinin kısmen veya tümüyle devredilmesi durumunda, söz konusu işyerinde çalışmakta olanlar aynı şartlarla çalışmaya devam ederler. İşyerinin devri, çalışanların yasal hakları konusunda herhangi bir kayba yol açmaz ancak bu devir, işçiye de haklı fesih nedeni oluşturmaz.

  124
  0

  İşyeri devrinde personel yeni işverenle devam etmek istemezse kıdemini alabilir mi?

  Kıdem tazminatı karşısında, işyerinin devri yapılsa bile eski işveren ve yeni işveren birlikte sorumludurlar.

  İş sözleşmesinin esaslı maddesinde meydana gelen bu değişiklik dolayısıyla İşçi devam etmek istemez ise kıdem tazminatını alır. Ancak şirketin hisseleri başka birine devredilmişse bu durumda çalışan açısından kıdem tazminatı hakkı oluşmamaktadır.

  Benzer İçerik

  İşyerinin satılması durumunda işçi kıdem tazminatının ödenmesini isteyebilir mi?

  Herhangi bir işyerinin kısmen veya tümüyle devredilmesi durumunda, söz konusu işyerinde çalışmakta olanlar aynı şartlarla çalışmaya devam ederler. İşyerinin devri, çalışanların yasal hakları konusunda herhangi bir kayba yol açmaz ancak bu devir, işçiye de haklı fesih nedeni oluşturmaz. Yani işyerinin devri nedeni ile işten ayrılan bir işçiye kıdem tazminatı ödenmesi gerekmemektedir. Gerek kıdem tazminatı, gerekse yıllık ücretli izin haklarının belirlenmesi gerektiğinde devir öncesi ve devir sonrası oluşan toplam çalışma süresi esas alınmalıdır.

   

   

   


  Kaynak: T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  Önceki İçerikVergi borçlarının gecikme zamları gider olarak işlenebilir mi?
  Sonraki İçerikYurt dışına kullanım amaçlı gönderilen makine KDV beyannamesinde beyan edilecek mi?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz