Ana Sayfa Muhasebe Vergi borçlarının gecikme zamları gider olarak işlenebilir mi?

  Vergi borçlarının gecikme zamları gider olarak işlenebilir mi?

  KKEG niteliğinde olan harcamaları ilgili gider veya maliyet hesaplarında kaydedip gelir veya kurumlar vergisi beyannamesi hazırlanırken takibini kolaylaştırmak için 9'lu nazım hesaplarda takip etmeniz daha doğru olacaktır.

  173
  0

  Vergi dairesindeki borçlarımıza gelen gecikme zamları gider olarak işlenebilir mi yoksa kanunen kabul edilmeyen gider olarak 689 hesabında mı izlemeliyiz?

  Gecikme zammı, Gecikme faizi, Pişmanlık zammı ve temerrüt faizi gider olarak kayıtlar alınmaz. KKEG’dir.

   


  ÖNERİ

  KKEG niteliğinde olan harcamaları ilgili gider veya maliyet hesaplarında kaydedip gelir veya kurumlar vergisi beyannamesi hazırlanırken takibini kolaylaştırmak için 9’lu nazım hesaplarda takip etmeniz daha doğru olacaktır. Pratikte 689 hesap KKEG için kullanılıyor olsa da aslında 689. DİĞER OLAĞANDIŞI GİDER VE ZARARLAR HESABI, Ait olduğu hesap bloğu içinde kendinden önceki tanımlanan hesaplar kapsamı dışında kalan diğer olağan dışı gider ve zararların talip edildiği bir hesaptır. Örnek işletmeye kayıtlı aracın kaza yapması sonucu oluşan hasar faturası bu hesapta takip edilmektedir ancak bu KKEG değildir.


  Gecikme zammının takibi için önerilen hesap kullanımı

  VERGİ ASLI VE GECİKME ZAMMI ÖDEMESİ

  Türü %  Tutar 
  Vergi Aslı    1.000,00
  Gecikme zammı       250,00
  Toplam ödeme    1.250,00

   

  VERGİ ASLI VE GECİKME ZAMMI ÖDEMESİ MUHASEBE KAYIT ÖRNEĞİ

  HESAP BORÇLU ALACAKLI
  360 ÖDENECEK VERGİ VE FONLAR    1.000,00
  760 GENEL YÖNETİM GİDERLERİ       250,00
  100 BANKALAR                1.250,00
  900 BORÇLU NAZIM HESAPLAR       250,00
         -Vergi gecikme zammı
  901 ALACAKLI NAZIM HESAPLAR                    250,00
         -Vergi gecikme zammı
  TOPLAM    1.500,00                  1.500,00  

   

   


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  Önceki İçerikSGK 4/1-a Emeklisi olan şirket müdürüne huzur hakkı ödenirse SGDP hesaplanacak mı?
  Sonraki İçerikİş yeri devrinde personel yeni işverenle devam etmek istemezse kıdemini alabilir mi?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz