Ana sayfa Dünya Hollanda’da genel perakende mağaza satışları Ocak ayında bir önceki yılın aynı dönemine...

  Hollanda’da genel perakende mağaza satışları Ocak ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre %5,9 azaldı

  47
  0

  Merkez İstatistik Kurumu CBS tarafından açıklanan resmi verilere göre, Hollanda’da genel perakende mağaza satışları Ocak ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre %5,9 azalmıştır. Bahse konu dönemde satış hacminde %8 azalma kaydedilmiştir. Pandemi sebebiyle yaşanan lockdown gıda dışı ürün satan mağazaların satış ve cirolarını negatif etkilediği görülmektedir.

  Sektörel olarak mağaza satışlarında yaşanan ciro değişiklikleri aşağıda yer alan tablo’da özetlenmektedir.

  Sektör Ciro Değişikliği  (%)
  Genel Gıda + 8,6
  Süper Marketler + 9,7
  Diğer Gıda Marketleri 0
  Gıda Dışı Genel Toplam – 37,7
  Kişisel Bakım Marketleri + 4,4
  Yapı Marketleri – 12,7
  Tüketici Elektronik ve Beyaz Eşya – 32,6
  Mobilya ve Dekorasyon – 38,1
  Ayakkabı ve Deri Ürünleri – 54,2
  Hazır Giyim – 61,5

  (Kaynak: CBS)

  Mağaza satışlarında azalma kaydedilirken, online satışlarda ciddi bir artış kaydedilmiştir. Ocak 2021’de online harcamaların bir öncekı yılın aynı dönemine göre %92,1 oranında artmış olduğu CBS tarafından bildirilmektedir. CBS 2014 yılından itibaren online satış verileri kaydetmekte olup, bahse konu tarihten bu güne kadar en yüksek artış Ocak 2021’de gerçekleşmiştir. CBS tarafından online satışlar iki ana kaleme ayrılmaktadır:

  1. Ana aktiviteleri online satış olan sanal mağazalarda bir önceki yılın aynı dönemine göre %65,9 oranında artış kaydedilmiştir.
  2. Ana aktiviteleri mağaza satışı olan firmalarda online satışlar ek aktivite olmaktadır ve bu kategoride yer alan firmaların (multi-channel) online satışlarında %128,7 artış kaydedilmiştir.

  Kaynak: T.C. Ticaret Bakanlığı/Deventer Ticaret Ataşeliği
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here