Ana sayfa Vergi E-Faturada KDV muafiyet kodunu elle yazamaz mıyız? İstisna Kodunu seçmek zorunda mıyız?

E-Faturada KDV muafiyet kodunu elle yazamaz mıyız? İstisna Kodunu seçmek zorunda mıyız?

25
0

Hurda faturası kestim. Daha önceki düzenlediklerimde KDV alanını “0” yaparak yan tarafta bir kutucuk çıkardı ve buraya gerekli açıklamayı yazardım.

Şimdi ise KDV muafiyet sebebinde 351-KDV-istisna olmayan diğer diye yazıyor ve ben müdahale edip silmek istediğimde donuk bir ekran geliyor ve değişiklik yaptırmıyor. Ne yapmalıyım?

GİB hangi fatura türünü seçmeniz gerektiğine karışamaz. Mevzuatsal yükümlülükler geçerlidir.

http://www.efatura.gov.tr/ [^] adresindeki 22.10.2015 tarihli duyuruda yer alan http://efatura.gov.tr/dosyalar/UBL-TR_Kod_Listeleri-Istisna_Tevkifat_ve_Muafiyet_Kodlari.pdf [^] dokümanındaki bilgilere göre faturanızın hangi kapsamda kesildiğine karar vererek faturanızı oluştururken ilgili “Fatura Tipi”ni seçiniz ve fatura üzerinde ilgili açıklamalara yer veriniz.

Fatura Tipine göre karşınıza gelecek olan muafiyet sebebini seçebilirsiniz (yazılımcınızın ekrana getirmesi gerekmektedir.). (351 kodunun seçilmesi gereken bir faturada ek bilgileri faturanın Not alanına yazınız.)


Kaynak: GİB -E-Fatura portal
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here