Ana sayfa Vergi Diş hekimleri kullanmış oldukları pos cihazlarından serbest meslek makbuzu düzenlemeye devam edebilir...

Diş hekimleri kullanmış oldukları pos cihazlarından serbest meslek makbuzu düzenlemeye devam edebilir mi?

79
0

Market işi ile faaliyette bulunan mükellefe alış yaptığı firmalar e-arşiv faturaları kâğıt çıktı olarak vermektedir. Bu faturaların hukuki geçerliliği var mı?

e-arşiv faturanın kağıt çıktısını da alabilirsiniz. Fatura sorgulamasını GİB https://ebelge.gib.gov.tr/earsivsorgula.html adresinden sorgulayabilirsiniz.

Serbest Meslek Erbaplarına 01.06.2020 tarihinden itibaren e-serbest meslek makbuzu düzenleme zorunluluğu getirilmiştir. Şu anda doktor muayenehanelerinde kullanılmakta olan Hekim POS cihazları Serbest Meslek makbuzu yerine geçiyordu. 01.06.2020 tarihinden sonra Hekim POS’ların kullanımı devam edecek mi?

VUK 509’a göre ; Serbest meslek faaliyeti icra eden hekimlerden (diş hekimleri ile veteriner hekimler dâhil), e- Serbest Meslek Makbuzu uygulamasına olarak dâhil olanların, banka veya kredi kartı ile yapacakları tahsilatlara ilişkin düzenlenecek ÖKC Bilgi Fişi (e-SMM Bilgi Fişi)’nde yer alan banka işlem bilgilerine (işyeri no, terminal no, tahsilatta kullanılan banka veya kredi kartı numarasının son dört rakamı, kart sahibinin adı soyadı, tahsilat tutarı, onay kodu) e-Serbest Meslek Makbuzu üzerinde yer verilmesi ve ÖKC bilgi fişinin de müşteriye verilmesi koşuluyla, EFT-POS özellikli YN ÖKC’lerin de 5/1/2008 tarihli ve 26747 sayılı Resmî Gazete ’de yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No:379) ile 30/5/2008 tarihli ve 26891 sayılı Resmî Gazete ‘de yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No:382)’nde belirtilen POS (fiziki ve/veya sanal) cihazı yerine kullanılması mümkün olup

EFT-POS özellikli YN ÖKC’den düzenlenen bilgi fişi e-Serbest Meslek Makbuzunun kâğıt çıktısı yerine geçer. Bu durumda mükellefler daha sonradan bilgi fişine bağlı olarak e-SMM düzenlemek zorundadırlar.

Doktorların kullandığı bankalardan alınan ve serbest meslek makbuzu yerine geçen makbuzların durumu ne olacak? 509 NL. tebliğde kafa karıştırıcı bazı hususlar var. Yeni nesil yazar kasa kullanılması gerektiği ve yazar kasa fişinde bazı bilgiler bulunması halinde esmm yerine geçeceği yazıyor. Ancak yine de bu durumun elektronik sertifika ile esmm düzenlenmesine engel olmadığı yazıyor. Bankalardan alınan ve serbest meslek makbuzu olarak kullanılabilen fişleri Yeni Nesil ÖKC cihazlarında gerekli bilgilerin yazılması halinde ESMM yerine geçecek mi? ÖKC cihazlarında bulunan fiş kesme sınırı bu makbuzlarda da geçerli mi?

509 sıra no.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği V.5.4. e-Serbest Meslek Makbuzu Düzenlenmesi ve Teslimi başlıklı bölümünde ‘’Serbest meslek faaliyeti icra eden hekimlerden (diş hekimleri ile veteriner hekimler dâhil), e-Serbest Meslek Makbuzu uygulamasına olarak dâhil olanların, banka veya kredi kartı ile yapacakları tahsilatlara ilişkin düzenlenecek ÖKC Bilgi Fişi (e-SMM Bilgi Fişi)’nde yer alan banka işlem bilgilerine (işyeri no, terminal no, tahsilatta kullanılan banka veya kredi kartı numarasının son dört rakamı, kart sahibinin adı soyadı, tahsilat tutarı, onay kodu) e-Serbest Meslek Makbuzu üzerinde yer verilmesi ve ÖKC bilgi fişinin de müşteriye verilmesi koşuluyla, EFT-POS özellikli YN ÖKC’lerin de 5/1/2008 tarihli ve 26747 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No:379) ile 30/5/2008 tarihli ve 26891 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No:382)’nde belirtilen POS (fiziki ve/veya sanal) cihazı yerine kullanılması mümkün olup EFT-POS özellikli YN ÖKC’den düzenlenen bilgi fişi e-Serbest Meslek Makbuzunun kağıt çıktısı yerine geçer.’’ açıklamaları yapılmıştır.

Yukarıda yapılan açıklamalara göre hekim pos kullanan Serbest Meslek Erbablarının e-SMM uygulamasına geçtikten sonra hekim poslardan ürettikleri belgeler e-SMM yerine geçemeyecek. Bunun yerine bu tip mükellefler isterlerse(zorunlu değiller) EFT-POS özellikli YN ÖKC aldıkları takdirde buradan düzenlenecek ÖKC Bilgi Fişi (e-SMM Bilgi Fişi) ’nde yer alan banka işlem bilgilerine e-Serbest Meslek Makbuzu üzerinde yer verilmesi ve ÖKC bilgi fişinin de müşteriye verilmesi koşuluyla EFT-POS özellikli YN ÖKC’den düzenlenen bilgi fişi e-Serbest Meslek Makbuzunun kağıt çıktısı yerine geçebilecek. Bu durumda mükellefler daha sonradan bilgi fişine bağlı olarak e-SMM düzenlemek zorundadırlar.

Daha önceden hekim pos kullanan mükellefler EFT-POS özellikli YN ÖKC almadıkları veya kullanmadıkları takdirde elektronik ortamda düzenledikleri ve elektronik sertifika ile imzaladıkları e-SMM’yi muhatabının talebi çerçevesinde ıslak imzalı kâğıt çıktısı verilerek ya da elektronik ortamda ileterek teslim etmeleri gerekmektedir.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

E-SMM Uygulamasına İnteraktif Vergi Dairesi Uygulaması Üzerinden de Başvuru Yapılabilecek

Hekimlerin Serbest Meslek Makbuzu yerine geçen POS cihazı fişleri, e-SMM geçiş sonrası ne olacak?

E-SMM uygulamasına nasıl başvurabiliriz?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here