Ana sayfa İstatistik Bankalara 2020 yılının Ocak-Nisan döneminde ibraz edilen çeklerin toplam tutarı %4 arttı

Bankalara 2020 yılının Ocak-Nisan döneminde ibraz edilen çeklerin toplam tutarı %4 arttı

17
0

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi

Çek Bilgileri
Nisan 2020

Çek tutarı yüzde 4 arttı.

Bankalara 2020 yılının Ocak – Nisan döneminde ibraz edilen 368 bin keşideciye ait 4,9 milyon adet çekin toplam tutarı 308 milyar TL oldu.

Geçen yılın aynı dönemine göre; çek tutarı yüzde 4 artarken, çek adeti yüzde 18, keşideci sayısı (tekilleştirilmiş) ise yüzde 12 geriledi.

Karşılıksız işlemi yapılan çek tutarı azaldı.

Ocak – Nisan 2020 döneminde bankalara ibraz anında karşılıksız çıkan, 17,8 bin keşideciye ait 84,6 bin adet çekin toplam tutarı 4,9 milyar TL oldu. Karşılıksız işlemi yapılan 6 bin keşideciye ait toplam 515 milyon TL tutarındaki 10,1 bin adet çek daha sonra ödendi.

Geçen yılın aynı ayına göre, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin tutarı yüzde 58, adeti yüzde 66, tekil keşideci sayısı ise yüzde 44 geriledi.

Karşılıksız çek oranı geçen yıla göre düştü.

Ocak – Nisan 2020 döneminde karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı; tutar olarak bir önceki yılın aynı ayına göre 1,6 puan azalarak yüzde 2,1, adet olarak ise 1,5 puan gerileyerek yüzde 2,4 oldu.

Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin il bazında dağılımı

2020 yılı Ocak – Nisan döneminde, karşılıksız işlemi yapılan keşideci sayısının ve adetinin en yüksek olduğu 5 il sırası ile İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya olurken, tutarının en yüksek olduğu 5 il sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa oldu.

Tutar olarak karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu 5 il sırasıyla yüzde 7,5 ile Mardin, yüzde 4,4 ile Bayburt ve Bingöl, yüzde 4,2 ile Tunceli ve yüzde 4 ile Artvin oldu.


Kaynak: TBB Verileri 22.05.2020
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here