Ana Sayfa Haberler Rusya: Gürcistan’ın NATO’ya kabulü korkunç bir çatışma çıkarabilir

Rusya: Gürcistan’ın NATO’ya kabulü korkunç bir çatışma çıkarabilir

801
0

Rusya: Gürcistan’ın NATO’ya kabulü korkunç bir çatışma çıkarabilir

Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev, Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü’ne (NATO) sert Gürcistan mesajı gönderdi.

NATO ile Tiflis yönetimi arasında son yıllardaki yakın diyaloğa dikkat çeken Medvedev, “Gürcistan’ın NATO’ya girmesi korkunç bir çatışma çıkarabilir. Bu da yıkıcı sonuçlara neden olabilir. Bunun neden gerektiğini anlamıyoruz.” dedi.

Rusya’da bir radyo programına konuşan Medvedev, 2008’de Osetya’da yaşanan savaşın da önceden engellenebileceğini ifade etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, daha önce NATO’nun Gürcistan ve Ukrayna ile olan yakın ilişkilerini eleştirmiş, ‘bu sorumsuz politikaların belirsiz sonuçları olabileceğini’ söylemişti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de ‘tüm üyelerin Gürcistan’ı üyeliğe hazırlamak için çalışmaya devam edeceğini’ duyurmuştu.

Gürcistan’ın üyelik süreci 2008’den sonra hızlandı

Moskova’nın ‘düşman askeri blok’ olarak gördüğü NATO’nun, sınır komşusu Gürcistan’ı üye olarak kabul etmesine karşı çıkıyor.

Rusya güvenlik güçlerinin 2008’de Gürcistan’da iki bölgeye girmesinin ardından NATO liderleri Tiflis yönetimine örgüte üyelik sözü verdi.

NATO son olarak geçtiğimiz temmuz ayında Brüksel’de yapılan zirvede Gürcistan ile olan ilişkileri masaya yatırdı. Örgütün kurallarına göre toprak anlaşmazlıklarına sahip devletler örgüte üye olarak kabul edilemiyor.


Kaynak: Euronews
Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Önceki İçerikGelir ve Kurumlar Vergisi Matrah Artırımı için ne kadar ödeme yapılacak
Sonraki İçerikTürkiye ile ABD arasında ön mutabakat sağlandı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz