Ana sayfa Çalışma Hayatı Emekli olup aynı firmada çalışmaya devam eden bir kişinin yıllık ücreti izin...

Emekli olup aynı firmada çalışmaya devam eden bir kişinin yıllık ücreti izin hakkı uygulaması nasıl olur?

Emekli olup aynı firmada çalışmaya devam eden bir kişinin yıllık ücreti izin hakkı uygulaması nasıl olur?

512
0

Yurtiçi ticari mal alım-satımı yapan, 8 tane 4a SGK çalışanı olan bir firmayız. Firmamızda 17 yıldır bizimle çalışan sigortalılarımızdan bir kişi 30 Eylül itibari ile emekli oluyor ve bu sebepten dolayı işten çıkışı yapılacak ve kendisine kıdem tazminatı ödenecektir.

Emekli olduktan sonra da firmamızda çalışmaya devam edecek. Bunun için, bu arkadaşımıza 4a çıkısının yapıldığı 30 Eylülden bir gün sonraya 1 Ekim emekli işçi girişi- sgdp yapılacak.

 

  • Emekli olduğu için, Sgk 4a çıkısı ve ertesi güne Sgk Sgdp girişi yapılan bu çalışanımıza yıllık izin vs. haklar eski kaldığı yerden devam mı edecek?
  • Sgdp ücret bordrosu hazırlanırken, Sgk primi olarak neler ve hangi oranda hesaplanacak?
  • Sgk işsizlik primi de hesaplanacak mı ve hangi oranda hesaplanacak?

 

Yıllık izin hakkı devam eden işçi olduğu için aynen devam ettirilir.

4/1-(a) ve 4/1-(b) kapsamında çalışmaya devam edenler hakkında, Kanunun yürürlük tarihinden itibaren bir ay içinde yapacakları yazılı tercihleri doğrultusunda, iş kazası ve meslek hastalığı sigortası hükümleri ve uzun vadeli sigorta kolları veya sosyal güvenlik destek primine ait hükümler uygulanmaktadır.

 

4 (a) kapsamında hizmet akdi ile çalışanların prime esas kazançları üzerinden kesilen %32 oranındaki sosyal güvenlik destek primini ödemekle işverenler yükümlüdür. Hizmet akdi ile çalışan sigortalıların yaşlılık aylığından destek primi kesilmesi mümkün değildir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here