Ana sayfa Vergi Deprem bölgesine satılan karavanların KDV oranında bir değişiklik oldu mu?

  Deprem bölgesine satılan karavanların KDV oranında bir değişiklik oldu mu?

  152
  0

  Son yayınlanan KDV tebliğinde prefabrik ve konteyner satışlarında KDV oranı %1 olarak güncellendi. araçların arkasına bağlanan 2 tekerli karavan deprem bölgesine yardım ve satış yapan firmalar var karavanlar bu kanundan yararlanabiliyor mu?

  Karavan %1 oranlı KDV kapsamda değildir.


  Cumhurbaşkanlığı’nın 14 Şubat 2023 Tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan kararında, prefabrik yapı ile konteynerlerin, olağanüstü hal ilan edilen illerde kullanılmak üzere 31 Aralık 2023 tarihine kadar afetzedelere ve KDV Kanununun 17. maddesinin birinci fıkrasında sayılan kurum ve kuruluşlara tesliminde KDV oranının %1 olarak uygulanacağını karar altına almışlardı.


  KDV Kanununun 17. maddesinin birinci fıkrasında sayılan kurum ve kuruluşlar;

  Genel ve katma bütçeli daireler, il özel idareleri, belediyeler, köyler, bunların teşkil ettikleri birlikler, üniversiteler, döner sermayeli kuruluşlar, kanunla ve Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle kurulan kamu kurum ve kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, siyasî partiler ve sendikalar, kanunla kurulan veya tüzelkişiliği haiz emekli ve yardım sandıkları, kamu menfaatine yararlı dernekler, tarımsal amaçlı kooperatifler ve Cumhurbaşkanınca vergi muafiyeti tanınan vakıflar.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here