Ana Sayfa SGK Almanya’da Çalışan Türk Vatandaşlarının Prim İadeleri Nasıl Yapılır?

  Almanya’da Çalışan Türk Vatandaşlarının Prim İadeleri Nasıl Yapılır?

  4328
  0

  1- ALMANYA PRİM İADESİ NE İFADE ETMEKTEDİR?
  Almanya’da çalışan Türk vatandaşlarının, Alman sigorta kurumlarına yatırılmış olan primleri yazılı istek üzerine ve diğer bazı şartlarla sigortalılara veya ölümleri halinde geride kalan hak sahiplerine iade edilmektedir.

  2- ALMANYA PRİM İADESİ İÇİN NEREYE BAŞVURMAK GEREKİR?
  Başvuru sahipleri bizzat Türkiye’deki ikamet ettikleri en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü /Merkez Müdürlükleri müracaat etmeleri gerekmektedir.

  3- SİGORTALILARA PRİM İADESİ İÇİN GENEL KOŞULLAR NELERDİR?
  Türk vatandaşı olan bir sigortalıya primlerinin iade edilmesindeki ön koşul iki yıllık bekleme süresinin dolması ve Almanya’yı terk etmiş olmasıdır.

  Bekleme süresinin başlangıcı mecburi sigortalılığın sona erdiği tarihtir. Almanya ve Türkiye’ deki mecburi sigortalılık eşdeğer olup Almanya’da kazanç yerine geçen ödemeler olarak kabul edilen işsizlik parası,  işsizlik yardımı veya 01 Ocak 2005’ten sonra işsizlik parası veya hastalık parası gibi ödemeler mecburi sigortalılık olarak işlem görmekte ve bekleme süresi bu tür ödemelerin bitiminde başlamaktadır.

  İki yıllık bekleme süresi içinde yeniden Türkiye’de veya Almanya’da mecburi sigortalı olunur ise, iki yıllık bekleme süresi her defasında mecburi sigortalılığın sona ermesinden sonra başlamaktadır.

  Tutuklu olarak geçen süreler ile 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu, bu Kanunla mülga kanunlar hükümlerine göre isteğe bağlı sigortaya prim ödenen süreler, bekleme süresini etkilemez.

  17.03.1987 tarihine kadar Almanya’yı terk etmiş Türk vatandaşları, Türkiye’de mecburi sigortalı olsalar bile bekleme süresinden etkilenmezler, istedikleri takdirde primleri iade edilir.

  Ayrıca, 65 yaşını doldurdukları halde her iki ülkedeki prim ödeme süreleri toplamı 5 yılı bulmayan Türk vatandaşları ile 24 aylık bekleme süresine tabi olmadan prim iadesi isteğinde bulunabilirler.

  4- HAK SAHİPLERİNE PRİM İADESİ NASIL GERÇEKLEŞİR?
  4.1- Bekleme süresi dolmamış olması sebebiyle, ölümden dolayı aylık hakkı yoksa Alman emeklilik sigortası primlerinin dul erkeğe, dul kadına veya yetimlere iade edilmesi mümkündür. Alman ve Türk sigorta süreleri, bu koşulların incelenmesinde birleştirilirler.
  4.2- Yetimlerin prim iadesine hak kazanabilmeleri için, Alman emeklilik sigortasından yetim aylığında aranan kişisel koşulların olması gerekir.
  4.3- Diğer bir ifade ile yetim aylığı bağlanması şartlarını (18 yaşını doldurmamış veya tahsilde – mesleki eğitimde bulunan yahut engelli bir durum nedeni ile kendi geçimini sağlayamayacak durumda olup, 27 yaşını doldurmamış yetimler) taşıması gerekir. 15 yaşını doldurmuş yetimler dilekçe verme hakkına sahiptirler.
  4.4- Birden fazla yetim olduğunda prim iadesi tutarı eşit olarak paylaştırılır.

  5- İADE EDİLECEK VEYA EDİLMEYECEK PRİMLER NELERDİR?
  Sigortalı adına ödenmiş olan primlerin yarısı yani sigortalı hissesi iade edilmektedir. Sigortalının katkıda bulunmadığı, işsizlik parası, işsizlik yardımı ve çocuk yetiştirme gibi sürelere ait primler iade edilmemektedir. Hastalık parası, yaralı parası gibi sürelere ait sigortalının bizzat üstlendiği primlerin tamamı iade edilmektedir.

  Herhangi bir emeklilik (Almanya) sigortası tarafından yapılmış bir aylık ödemesi veya rehabilitasyon (kur tedavisi) tedbirleri ile kendisi eşi veya çocukları için verem hastalığı gibi özel hastalıklar nedeniyle yapılan yardımlardan önceki sürelere ait primlerde iade edilmemektedir. Aylık ödemesi veya rehabilitasyon tedbirlerinden yararlanmış sigortalıya, bundan sonraki süreler için prim iadesi yapıldığında, primi iade edilmeyen sürelere ait primlerde iptal edilmekte, bu sürelere istinaden daha sonra aylık dahil herhangi bir yardım yapılmamaktadır.

  Almanya’daki prim ödeme süreleri de dikkate alınarak Türkiye’de kısmi aylık bağlananların da primleri iade edilmemektedir. Ancak, kısmi aylık bağlanmış olmakla birlikte yurtdışı hizmet borçlanması yapmak, sigortalı bir işe girip aylığını kestirip bu arada askerlik borçlanması yaparak, isteğe bağlı sigortaya prim ödeyerek veya çalışarak tam aylığa hak kazananların primleri de iade edilmektedir. Prim ödeme sürelerinin bir bölümüne ait primlerin iadesi istenemez.

  6- PRİM İADESİNİN SONUÇLARI NELERDİR?
  Prim iadesi yapılması ile o zamana kadar olan Alman emeklilik sigortası iptal edilir. Emeklilik sigortalarının bütün kollarındaki çocuk yetiştirme süreleri, çocuk dikkate almak süreleri dahil Alman sigorta süreleri dolayısıyla o zamana kadar elde edilen diğer haklar da kaybolur. Böylece yapılmış olası bir ayni yardım veya para yardımından önceki primler iade edilmemesine rağmen, bu sürelerde geçerliliğini kaybeder.


  Kaynak: Sosyal Güvenlik Kurumu
  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BENZER İÇERİKLER


  Yurtdışı Borçlanması 2018 Yılında Ne Kadar Oldu?

   


   

  İsviçre Federal Gelir İdaresi Tarafından İsviçre’den Emeklilik Geliri Elde Eden Türkiye’de İkamet Eden Kişilerden Onaylatılması İstenilen Form Nasıl Düzenlenir?

   


   

  Fransa’da Ek Emeklilik Aylığı Nasıl Bağlanır?

   


   

  Hollanda’dan Ek Emekli Aylığı Alabilmenin Şartları Nelerdir?

   


   

  Hollanda Mukimi Firmadan Eğitim ve Danışmanlık Hizmeti Alımlarında Vergilendirme Nasıl Yapılır?

   

   


   

  Suudi Arabistan’da İş Kazası Sonucu Maluliyet ve Ölüm Halinde, Sigortalı ve Varislerin Hakları Nelerdir?

   


   

  Suudi Arabistan’dan Emekli Olunabilir mi?

   


   

  Suudi Arabistan’da Çalışmak İçin Birisinin Size Kefil Olması Gerekiyor!

   

   

  Önceki İçerikBedelli Askerlik için işten ayrılan çalışan kıdem tazminatı hak eder mi?
  Sonraki İçerikDefter – Beyan Sistemi Meslek Odaları Aracılık ve Sorumluluk Sözleşme Girişi Nasıl Yapılır?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz