Ana Sayfa Özel Sigorta Zorunlu Trafik Sigortalarında 12 Nisan’dan İtibaren Yeni Düzenlemeler Yapıldı!

  Zorunlu Trafik Sigortalarında 12 Nisan’dan İtibaren Yeni Düzenlemeler Yapıldı!

  1765
  0

  1- TRAFİK SİGORTALARI POLİÇELERİNDE PRİMLERİN TESPİTİ:
  İlgili branşta ruhsat sahibi sigorta şirketleri tarafından her bir araç türü bazında 4. basamak için belirlenecek prim tutarları Ek-1’de yer alan prim tutarlarını geçemez. 2- ZORUNLU TRAFİK SİGORTALARINDA UYGULANACAK PRİMLER 12.04.2017 TARİHİNDEN İTİBAREN GEÇERLİ!
  İlgili branşta ruhsat sahibi sigorta şirketleri tarafından her bir araç türü bazında 4. basamak için belirlenecek prim tutarları uygulaması 12.04.2017 tarihinden itibaren geçerli olacaktır.

  3- EK-1’DE YER ALAN AZAMİ PRİM TUTARLARI AYLIK OLARAK ARTTIRILACAK!
  Ek-1’de yer alan azami prim tutarları, 2017 yılı Mayıs ayından itibaren aylık %1 (bir önceki ayın azami prim tutarları üzerinden) olarak arttırılacaktır.
  (Müsteşarlık, hasar frekansı, hasar maliyetleri ve diğer hususları göz önünde bulundurarak bu oranı %50’sine kadar azaltmaya veya arttırmaya yetkilidir.)

  4- DİĞER BASAMAKLAR İÇİN BELİRLENECEK PRİM TUTARLARI EK-2’DE YER ALAN 4. BASAMAK PRİM TUTARLARININ HESAPLANMASI:
  Diğer basamaklar için belirlenecek prim tutarları, Ek-2’de yer alan 4. basamak prim tutarlarına uygulanacak indirim/artırım oranlarının ardından elde edilen tutarları aşamaz.

  5- SİGORTA BİLGİ VE GÖZETİM MERKEZLERİ HANGİ KONTROLLERİ YAPACAK?
  Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi, Ek-3’te yer alan indirim/artırım oranlarına ilişkin sistemsel kontrolleri gerçekleştirir. Sigorta şirketleri tarafından il bazında belirlenen primler, Ek-1 ve Ek-2’ye uygun olarak hesaplanan primler üzerinden, Ek-3’te yer alan oranların uygulanması sonucu elde edilecek prim tutarlarını aşamaz. (Şirketlerin tercihine göre aracın plaka ili ya da işletenin ikametgâh ili esas alınabilecektir.)

  6- SİGORTA ARACI KOMİSYONU ORANI EN AZ NE KADAR OLACAK?
  Sigorta şirketleri tarafından uygulanacak aracı komisyonu oranı %10’dan daha az olamaz. Söz konusu oran, Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi, Trafik Hizmetlerini Geliştirme Hesabı ve Güvence Hesabı sigortalı katılım payı hariç, SGK payı dâhil prim tutarı üzerinden hesaplanır.

  7- İŞLETEN SIFATIYLA İLK KEZ TRAFİĞE ÇIKACAKLAR HANGİ BASAMAK UYGULANACAK?
  İşleten sıfatıyla ilk kez trafiğe çıkacaklar için prim artırımı ve indirimi içermeyen basamak (4. basamak) uygulanır.

  8- SİGORTA SÖZLEŞME SÜRESİ İÇİNDE İŞLETENE HERHANGİ BİR TAZMİNAT ÖDENMEZ İSE UYGULANACAK PRİM ORANI BİR ÜST BASAMAĞA GÖRE BELİRLENECEK.
  Sigorta sözleşme süresi içinde işleten için herhangi bir tazminat ödemesi yapılmaması durumunda, müteakip sigorta sözleşmesinde uygulanacak prim indirimi oranı bir üst basamağa göre belirlenir.

  9- SİGORTA SÜRESİNDE MEYDANA GELEN TAZMİNAT ÖDEMELERİ NEYE GÖRE BELİRLENECEK?
  Sigorta süresi içinde meydana gelen her maddi tazminat ödemesi için müteakip sigorta sözleşmesinde uygulanacak prim artırımı oranı bir alt basamağa göre, her sakatlanma veya destekten yoksun kalma tazminat ödemesi için prim artırımı oranı iki alt basamağa göre belirlenecek.

  Kaynak: Resmi Gazete (03.05.2017 – 30055)

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  Önceki İçerikAr-Ge/Tasarım Merkeziyiz, Ar-Ge Kanununun 3/A Maddesine mi Tabiyiz? (Ar-Ge Soru-Cevap)
  Sonraki İçerik15 Temmuz Gazilerinin Genel Sağlık Sigortası Primleri Hakkında Duyuru!

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz