Ana Sayfa Vergi Yurt dışından geçici ithalat ile Türkiye’ye getirilen ekipman kullanımının faturası için KDV...

  Yurt dışından geçici ithalat ile Türkiye’ye getirilen ekipman kullanımının faturası için KDV ve stopaj olacak mı?

  Yurt dışındaki bir şirkete ait olan ekipmanların geçici ithalat ile Türkiye'ye gelmesi ve bunların Türkiye'de gelir yaratıcı faaliyetlerde kullanımı ve işlerin sonunda tekrar yurt dışına geri gönderilmesi işi ticari faaliyet olup,  sorumlu sıfatıyla KDV ve stopaj ödenmesi gerekmektedir.

  63
  0

  Yurt dışındaki bir şirkete ait olan ekipmanların geçici ithalat ile Türkiye’ye gelmesi ve bunların Türkiye’de gelir yaratıcı faaliyetlerde kullanımı ve işlerin sonunda tekrar yurt dışına geri gönderilmesi işi ticari faaliyet olarak mı değerlendirilir? Ayrıca yurt dışındaki şirket tarafından düzenlenen kullanım/kiralama faturası için Türkiye’de sorumlu sıfatıyla KDV ve stopaj ödenecek midir?

  Elde edilen kazanç TİCARİ kazançtır. İki ülke arasındaki çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmasındaki hükümler uyarınca yurt dışındaki firmanın düzenlediği fatura için Türkiye’de sorumlu sıfatıyla KDV ve stopaj ödenmesi gerekmektedir.

   


  Kaynak:
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  Önceki İçerikÖdeme alınamayan müşterinin SMMM sözleşmesi tek taraflı iptal edilebilir mi?
  Sonraki İçerikBinek araç KDV KKEG’si geçici vergi beyannamesinde ayrıca gösterilecek mi?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz