Ana Sayfa SGK Vazife Malullüğü Nedir? Kimler Vazife Malulü Sayılabilir?

  Vazife Malullüğü Nedir? Kimler Vazife Malulü Sayılabilir?

  3370
  0

  1- VAZİFE MALULLÜĞÜ NEDİR?
  Vazife malullüğü kavramı, vazife malullüğüne bağlı hak ve yükümlülükler sadece 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4’üncü maddenin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamındaki sigortalılar (kamu görevlileri) için uygulanmaktadır.

  2- VAZİFE MALULÜ OLMANIN ŞARTLARI NELERDİR?
  Bu kapsamdaki sigortalıların malullükleri;
  2.1- Vazifelerini yaptıkları sırada,
  2.2- Vazifeleri dışında idarelerince görevlendirildikleri herhangi bir kamu idaresine ait başka işleri yaparken bu işlerden,
  2.3- Kurumlarının menfaatini korumak maksadıyla bir iş yaparken,
  2.4- İdarelerince sağlanan bir taşıtla işe gelişi ve işten dönüşü sırasında,
  2.5- İşyerinde meydana gelen kazadan
  doğmuş olursa, buna vazife malullüğü ve bunlara uğrayanlara da vazife malûlü denilmektedir.

  Kaynak: Sosyal Güvenlik Kurumu

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi,  gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  Önceki İçerikToptan Ödeme Almak Amacıyla İşten Ayrılan İşçi Kıdem Tazminatına Hak Kazanır mı?
  Sonraki İçerikMısır’daki Firmanın Komisyon Karşılığı Tahsil Ettiği Tutarların Türkiye’deki Şirkete Aktarımında Vergilendirme Nasıl Yapılır?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz