Ana sayfa Çalışma Hayatı Toptan Ödeme Almak Amacıyla İşten Ayrılan İşçi Kıdem Tazminatına Hak Kazanır mı?

  Toptan Ödeme Almak Amacıyla İşten Ayrılan İşçi Kıdem Tazminatına Hak Kazanır mı?

  3445
  0

  1- TOPTAN ÖDEME NEDİR?
  Toptan ödeme: Bir iş yerinde çalışan sigortalıların emeklilik için gerekli yaş şartını doldurduğu halde prim ödeme gün sayısı ve / veya sigortalılık süresini tamamlayamadığı için aylık bağlanmaması durumlarında, sigortalının talebi üzerine adına yapılan prim ödemesinin kendilerine toplu olarak iadesi şeklindeki yapılan bir uygulamadır. 

  2- SİGORTALI ÇALIŞANIN ÖLÜMÜ HALİNDE TOPTAN ÖDEME KİMLERE YAPILABİLİR?
  Sigortalı çalışanın ölümü halinde, prim ödeme gün sayısı ve / veya sigortalılık süresi yetersiz olduğu için hak sahiplerine ölüm (dul – yetim) alığı bağlanamaması durumunda bu ödeme hak sahiplerine yapılır.

  3- TOPTAN ÖDEME ALMAK İÇİN İŞTEN AYRILAN İŞÇİ KIDEM TAZMİNATINA HAK KAZANIR MI?
  Toptan ödeme almak amacıyla işten ayrılan işçi kıdem tazminatına hak kazanır.

  Çünkü 1475 sayılı İş Kanunu’nun 14’ncü maddesi uyarınca toptan ödeme almak amacıyla işten ayrılma kıdem tazminatına hak kazanılan hallerdendir.

  Kaynak: İş Kanunu

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here