Ana Sayfa TTK Tasfiye girişi ve sonu aynı yıl içinde olursa tasfiye giriş beyanı verilmesine...

  Tasfiye girişi ve sonu aynı yıl içinde olursa tasfiye giriş beyanı verilmesine gerek var mı?

  Tasfiye işleminin bitiminin tescilinden itibaren 1 ay içinde verilecektir (son beyanname)

  573
  0

  01/04/2023’de tasfiyeye başlayan ve 14/8/2023 tasfiye sonu olan limited şirket aynı yılda olduğu için tasfiye giriş beyanı verilmeyecek mi yoksa sadece tasfiye sonu beyanı 1 ay içinde verilecek yazıyor bazı kaynaklar

  Tasfiye Beyannameleri;

  Tasfiyeye giriş için Kurumlar Vergisi Beyannamesi; Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 14. maddesinde de belirtildiği üzere hesap döneminin kapandığı ayı takip eden 4.ayın birinci gününden son günü akşamına kadar vergi dairesine verilir.

  Bu tanıma göre; 01/04/2023 tarihini takip eden 4. ayın birinci gününden SON günü akşamına kadar (01-31 /08/2023) kurumun bağlı olduğu vergi dairesine tasfiye memuru tarafından verilir.
  Diğer taraftan; Şirketin Tasfiye girdiği bilgisi VD’ye 1 ay içinde bildirilecek. Diğer taraftan; Şirketin Tasfiye girdiği bilgisi VD ne 1 ay içinde bildirilecek.

  Beyanname de Dönem tipi “kıst dönem” seçilir. GİB bdp programından e beyanname olarak verilecektir.

  Tasfiye sonu beyannamesi ise; Tasfiye işleminin bitiminin tescilinden itibaren 1 ay içinde verilecektir (son beyanname)


  Tasfiye beyannameleri ne zaman verilmelidir?


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  Önceki İçerikBasit usul mükellefi e-Arşiv sisteminden fatura kesebilir mi?
  Sonraki İçerikÖnceki yıllara ilişkin karların 2023 yılında dağıtımlası halinde uygulanacak stopaj oranı nedir?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz