Ana Sayfa TTK Komandit Şirkette Komanditer Ortağın Alacaklılara Karşı Sorumlulukları Nelerdir?

  Komandit Şirkette Komanditer Ortağın Alacaklılara Karşı Sorumlulukları Nelerdir?

  2545
  0

  1- KOMANDİT ŞİRKETTE KOMANDİTER ORTAĞIN ALACAKLILARA KARŞI SORUMLULUKLARI NELERDİR?
  1.1-
  Komanditer, koymayı taahhüt ettiği sermaye borcunun henüz ödemediği tutarına kadar şirket alacaklılarına karşı sorumludur. Bu suretle kendisine başvurulan komanditer ortak, şirket alacaklısına ödemede bulunduğu tutarda sermaye borcundan kurtulur. Şirket alacaklıları, şirket sona ermiş olmadıkça veya şirket aleyhine yapılan icra takibi semeresiz kalmadıkça, komanditere başvuramazlar.
  1.2- Şirketin iflası hâlinde alacaklıların haiz oldukları haklar iflas masasına geçer.
  1.3- Komanditer, şirkete koymayı taahhüt ettiği sermayeyi aşan bir tutar ile sorumluluğu üzerine aldığını yazı ile bildirmiş veya ilan etmişse üçüncü kişilere veya bildirimin muhatabına karşı bu tutar kadar sorumlu olur.

  2- KOMANDİTER ORTAĞIN SERMAYESİNİN AZALMASI HALİNDE KAR PAYI VEYA FAİZ İSTEYEBİLİR Mİ?
  Bir komanditer sermayesini, gerek doğrudan doğruya gerek faiz veya kâr payına sayılmak üzere dolayısıyla tamamen veya kısmen geri alamayacağı gibi, sermayesi herhangi bir sebeple azalmışsa noksan tamamlanıncaya kadar, faiz veya kâr payı da isteyemez.

  Kaynak: Türk Ticaret Kanunu

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  Önceki İçerikLimited Şirket Kuruluşu İçin Esas Sermaye Tutarı Ne Kadar Olmalıdır?
  Sonraki İçerikKomandit Şirketin İflası Halinde Ortaklar Haklarını Ne Zaman Alabilir?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz