Ana Sayfa Vergi Kira Sözleşmelerinde Kefalet Durumu Olması Halinde Damga Vergisi Ne Şekilde Hesaplanır?

  Kira Sözleşmelerinde Kefalet Durumu Olması Halinde Damga Vergisi Ne Şekilde Hesaplanır?

  1552
  0

  Bir kâğıtta birbirinden tamamen ayrı birden fazla akit ve işlem bulunduğu takdirde bunların her birinden ayrı ayrı vergi alınır.

  Kira sözleşmesinde adi kefalet olması halinde;
  1- Kefalet işlemi için nispi – 2017 yılı için binde 9,48 oranında,
  2- Kiralama işlemi için nispi – 2017 yılı için binde 1,89 oranında
  ayrı ayrı damga vergisi hesaplanması gerekmektedir.

  Bir kâğıtta toplanan akit ve işlemler birbirine bağlı ve bir asıldan doğma oldukları takdirde damga vergisi, en yüksek vergi alınmasını gerektiren akit veya işlem üzerinden alınır.

  Kira sözleşmesinin müteselsil kefalet durumunu da içermesi halinde, söz konusu sözleşmenin en yüksek vergi alınmasını gerektiren kefalet işlemi üzerinden nispi (2017 yılı için binde 9,48 oranında) damga vergisine tabi tutulması gerekmektedir.

  Kaynak: Damga Vergisi Kanunu

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  Önceki İçerikÖTV’de Diplomatik İstisna Kimler İçin Uygulanabilir?
  Sonraki İçerikİthalat Vergilendirmesi Nasıl Olur?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz