Ana Sayfa Vergi Gerçek kişilerin borsada elde ettikleri kazançlar vergiye tabi midir?

  Gerçek kişilerin borsada elde ettikleri kazançlar vergiye tabi midir?

  106
  0

  Payları BIST’te işlem gören herhangi bir kurumun hisselerinin 2 seneden fazla elde tutulması sonrası satışından elde edilen kazancın %75’lik kısmı KVK 5/1-e kapsamında istisnadan faydalanabilir mi?
  Yoksa bu madde “İştirak” olarak belirtilen ortaklık payının %10-%50 arasında olması mı gerekmektedir?

  Gerçek kişilerin BIST’te işlem gören herhangi bir A.Ş hisselerinin alım ve satımı vergiye tabi değildir.

  Vergi mükelleflerinin (GV- KV ) BIST’te işlem gören herhangi bir A.Ş. hisselerinin alım ve satımından elde ettikleri kazançlar vergiye tabidir (ticari kazançtır).

   

   


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  Önceki İçerikTarhiyat öncesi uzlaşmaya çağırılan bir mükellef uzlaşma sağlarsa indirim ne olur?
  Sonraki İçerikMali müşavirin kendi web sitesinde yaptığı işleri anlatmasında ve bunun tanıtımını yapmasında yasak var mıdır?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz