Ana Sayfa Muhasebe Cari hesap adat faizi ile ilgili kv ve KDV açısından kanun maddesini...

  Cari hesap adat faizi ile ilgili kv ve KDV açısından kanun maddesini paylaşabilir misiniz?

  22
  0

  Cari hesap adat faizi ile ilgili KV ve KDV açısından kanun maddesini paylaşabilir misiniz? Ana şirketimiz iştiraklerine borç vermektedir ve giderlerini ödemektedir.

  Adat hesaplaması için vergi kanunlarında tanımlanmış bir madde yoktur.

  Ortakların şirketin ortaklara verdiği borçlar (131-231 Hs.) ve ihtiyaçtan fazla kasada (100 hesap) bulunan para için adat hesaplaması yapılır.

  Ana şirket iştiraklerine borç vermesi işlemi Transfer fiyatlandırması hesaplanmasını gerektiren bir işlemdir. (KVK Md.13) İştirakler ana şirketin giderini ödemez gideri kim yapmış ise o öder.

   

   


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  Önceki İçerikSermayenin ödendiğine dair raporda zamanaşımına uğrayan defterlerdeki bilgileri nasıl yazacağız?
  Sonraki İçerikİnşaat işlerinde fark işçilik hesabında hangi yılın birim fiyatı dikkate alınacaktır?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz