Ana Sayfa Vergi Binek Oto İçin KKEG Yazılan Tutarlar İleride Araç Satışında Nasıl İşlem Görecek?

  Binek Oto İçin KKEG Yazılan Tutarlar İleride Araç Satışında Nasıl İşlem Görecek?

  387
  0

  Taşıt gider kısıtlamasına göre ayrılan ve de 689 hesaba alınan amortisman tutarları, taşıtın satılması durumunda 689 hesap ters çalıştırılarak mı netleştirilecek, yoksa 679 hesaba atılarak mükerrer vergilendirme mi olacak?

  689 Hesap dönem sonun da 690 hesap ile kapatılır. Kapanmış hesap 679 hesaba atılamaz. Böyle bir işlem olmaz.


  Örnek olarak; Araç satıldığında defter değeri sıfırlanmış lan araçların satışından elde edilen KDV hariç kazanç önceki yıllarda KKEG’ye isabet eden kısım da dahil olarak tamamı vergi hesabında dikkate alınacaktır.


  2023 Binek oto muhasebe kaydı

   

   


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  Önceki İçerikNoter Sözleşmesi İle Şahıstan Alınan Binek Oto İçin Gider Pusulası Düzenlenmelidir
  Sonraki İçerikİşveren 1 Yılını Doldurmayan Sigortalıyı Askerlik Dönüşü İşe Almak Zorunda Mıdır?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz