Ana Sayfa Ekonomi AB ülkelerinde akaryakıt isimleri değişiyor, ortak simgeler kullanılacak

AB ülkelerinde akaryakıt isimleri değişiyor, ortak simgeler kullanılacak

844
0

AB ülkelerinde akaryakıt isimleri değişiyor, ortak simgeler kullanılacak

Avrupa Birliği ülkelerinde benzin ve dizelin ismi 12 Ekim’den itibaren değişiyor, bütün ülkelerde artık ortak isim kullanılacak. Söz konusu değişikliğin ileri zamanda Türkiye’yi de kapsayacağı belirtildi.

AB’in 2014 yılındaki yönergesi çerçevesinde birliğin tüm üye ülkelerinde akaryakıt için ortak isim kullanılması amacıyla alınan karar cuma günü yürürlüğe giriyor.

Alışık olduğumuz akaryakıt isimlerinin yerine geometrik şekiller içinde harf ve sayılar kullanılacak. Buna göre, dizel yerine kare şeklinin içerisinde B7 yazacak (diğer dizel çeşitleri için de B10 ve XTL).

SP 98 benzinin yerineyse yuvarlak şeklin içerisinde E5 kodu yer alacak (SP 95-E10).

LPG için de eşkenar dörtgen şekli kullanılacak.


Kaynak:EuroNews
Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. MuhasebeNews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

 

Önceki İçerikRekabetin Korunması Hakkında Kanun
Sonraki İçerikAvrupa borsaları Amerika’nın etkisiyle düşüşte

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz