Ana Sayfa Vergi 5 Yıl Önce Alınan Gayrimenkulün Satışında KDV ve Gelir Vergisi Ödenir Mi?

  5 Yıl Önce Alınan Gayrimenkulün Satışında KDV ve Gelir Vergisi Ödenir Mi?

  151
  0

  Müşterim 5 yıl önce aldığı gayrimenkulü (daire) sattı KDV ve vergi olarak durumu nedir? Daire 150 m2’den küçüktür

  Satılan gayrimenkul (konut) ticari işletmeye kayıtlı ise satış için fatura düzenlenir. Faturada % 10 oranında KDV hesaplanır.

  Söz konusu gayrimenkul şahsi mal varlığı ise; 5 yıldan önce satılması halinde değer artış kazancı hesaplaması yapılır. hesaplamada oluşacak kazanç için yıllık GV beyannamesi verilecek. (hesaplama İçin web sayfamızdaki Mali rehberden yararlanınız.) 5 yıldan (1825 gün) sonra satılması halinde Değer artış kazancı hesaplanmaz. Beyanname verilmez.

  Değer Artış Kazancı Rehberi

  Konut_isyeri_kdv_orani


  Aktifte Bulunan Taşınmaz Satışındaki Kurumlar Vergisi ve KDV İstisnası Ne Zaman Kaldırıldı?


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  Önceki İçerikA.Ş. Yönetim Kurulu Başkanına Yurt Dışı Seyahati İçin Harcırah Verilebilir Mi?
  Sonraki İçerikDönem karı, kurumlar vergisi karşılığı ile geçmiş yıl zararı mahsubu nasıl olmalıdır?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz