Ana Sayfa Vergi Yurt Dışında Yapılan İnşaat İşlerinin Tamamlanmasından Sonra Ödenen Faiz ve Kur Farklarının...

  Yurt Dışında Yapılan İnşaat İşlerinin Tamamlanmasından Sonra Ödenen Faiz ve Kur Farklarının Vergi Kanunları Karşısındaki Durumu Nedir?

  1262
  0

  Yurt dışında yapılan inşaat işlerinde kullanılmak üzere alınmış krediler için,
  1- İnşaat işlerinin sona  erdirilmesinden sonra ödenmesi gereken faiz ve kur farkları,
  2- Yabancı ülkede  bunları ödeyecek bir işletmenin kalmaması,
  3- Bu işe ilişkin olarak elde edilen hasılatın yurt dışındaki inşaata harcanan kredi tutarı kadar kısmının Türkiye’ye getirilmesi halinde,
  söz konusu kredi Türkiye’deki merkezin bir borcu haline gelmekte ve merkez tarafından ödenmesi zorunluluğu ortaya çıkmaktadır.

  Bu kredilere ilişkin olarak yurt dışındaki inşaat işlerinin sona  ermesinden sonra doğan kur farkı ve faizler, merkezdeki kurum için ticari  kazancın elde edilmesi ve idamesi için yapılmış bir gider niteliğinde olduğundan, genel esaslar çerçevesinde kurum kazancının tespitinde dikkate alınabilecektir.

  Kaynak: Kurumlar Vergisi Kanunu

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  Önceki İçerikHarçlar Kanununa Göre Neler İstisna Sayılır?
  Sonraki İçerikİngiltere Hava Kirliliğine Savaş Açtı!

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz