Ana sayfa SGK Vazife Malulü Askerlere Maaş Nasıl Bağlanır?

    Vazife Malulü Askerlere Maaş Nasıl Bağlanır?

    2924
    0

    1- VAZİFE MALULLÜĞÜ KAPSAMINDA KİMLERE AYLIK BAĞLANMAKTADIR?
    Askerlik görevini yaparken görevinin nedeni ve etkisi ile,
    1.1- Sakatlanan er ve erbaşlara,
    1.2- Ölen er ve erbaşların hak sahiplerine,
    1.3- 5434 T.C. Emekli Sandığı Kanununun 56. maddesinde sayılan öğrencilere aylık bağlanmaktadır.
    Sakatlanma olayının türüne göre vazife malullüğü çeşitli alt dallara ayrılabilir.
    Örneğin,
    Terör olayları neticesi ortaya çıkan malullük 3713 Terörle Mücadele Kanunu İç güvenlik,
    Asayişin sağlanması sırasında ortaya çıkan malullük 2330 Sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamında,
    Yurtdışında görev yapmakta olan birliklerimizde, harpte, uçuş, dalgıçlık, denizaltıcılık faaliyetleri icra edilirken ortaya çıkan malullükte 5434 sayılı Kanunun 64. maddesi kapsamında harp malullüğü
    olarak değerlendirilmektedir.

    2- VAZİFE MALULLÜĞÜ KAPSAMINDA AYLIK BAĞLANMASININ KOŞULLARI NELERDİR?
    Maluliyetin ilgili yasalar kapsamında görev icra ederken ortaya çıkması ve sağlık kurulunca malul olduğuna karar verilmesi ve vazife malullüğünün tevsiki üzerine işlem yapılmaktadır.

    3- AYLIK BAĞLANABİLMESİ İÇİN HANGİ BELGELER İSTENMEKTEDİR?
    İstenilen belgeler;
    3.1- Kütük kayıt defteri fotokopisi,
    3.2- Olay yeri tespit tutanağı,
    3.3- Ayrıntılı kaza,
    3.4- İdari tahkikat raporları,
    3.5- Olay esnasında görevli olduğunu gösterir belgeler
    3.6- Olay günü kıta amirince onaylanması gereken olay zabıt varakası,
    3.7- Olay yeri krokisi,
    3.8- İlk müdahale ve hava değişimi raporları,
    3.9- Terhis belgesi,
    3.10- Olay ölümle neticelenmiş ise ölüm ya da otopsi raporu,
    3.11- Sakatlanma halinde ise kesin işlemli rapor aslı.

    Yukarıdaki belgeler genel mahiyette olup ölüm ya da sakatlanma olayının türüne göre vazife malullüğünün tevsiki için farklı belgeler de istenmektedir. Örneğin; sıcak çarpması sonucu vefat eden bir kişi için meteorolojiden konuya ilişkin belge istenilmesi gibi.

    4- BAŞVURULAR NEREYE YAPILMAKTADIR?
    Başvurular dilekçe ile doğrudan,
    4.1- SGK,
    4.2- Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü,
    4.3- Primsiz Aylıklar Daire Başkanlığı,
    4.4- İlgili kuvvet komutanlıklarına ilgili diğer kamu kurum ve kuruluşlarına da
    yapılabilmektedir. 

    5- AYLIKLAR DUL VE YETİMLERE İNTİKAL EDER Mİ, EDERSE KOŞULLARI NELERDİR?
    Eşe aylığın intikalinde herhangi bir koşul bulunmamaktadır. Eşin iştirakçi olup olmaması sadece aylık bağlama oranını etkilemektedir.
    5.1- Kız yetimlere, evli ve iştirakçi olmamaları,
    5.2- Erkek yetimlere, 18, ortaöğrenimde 20, yükseköğrenimde 25 yaşına kadar, evli olmama, iştirakçi olmama koşulları ise erkek yetimin başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremeyecek derecede maluliyetin bulunması halinde muhtaçlık koşulu ile yaş kaydı aranmaksızın aylık bağlanmaktadır.
    5.3- Anne ve babaya aylık bağlanmasında ise herhangi bir koşul aranmamaktadır. Erbaş ve erlerin anne ve babalarına bağlanan aylıkların toplamı 16 yaşından büyük işçiler için belirlenmiş asgari ücretin net tutarının altında kalmamaktadır.

    6- AYLIKLAR HANGİ HALLERDE KESİLMEKTEDİR?
    6.1- Kız yetimlerin aylıkları evlenmeleri ve 5510 sayılı Kanunun 4. maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında göreve girmesi halinde kesilmektedir.
    6.2- Erkek yetimlerin aylıkları ilköğrenimde 18 yaş, ortaöğrenimde 20 yaş, yükseköğrenimde 25 yaşın dolduran, evlenme ve 5510 sayılı Kanunun 4. maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında göreve girmesi halinde kesilmektedir.

    Kaynak: Sosyal Güvenlik Kurumu

    Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

    BİR CEVAP BIRAK

    Please enter your comment!
    Please enter your name here