Ana Sayfa Çalışma Hayatı Uzaktan Çalışma Nedir?

  Uzaktan Çalışma Nedir?

  5134
  0

  1- UZAKTAN ÇALIŞMA NEDİR?
  Uzaktan çalışma; işçinin, işveren tarafından oluşturulan iş organizasyonu kapsamında iş görme edimini evinde ya da teknolojik iletişim araçları ile işyeri dışında yerine getirmesi esasına dayalı ve yazılı olarak kurulan iş ilişkisidir.

  2- UZAKTAN ÇALIŞMA İLE İLGİLİ YAPILACAK İŞ SÖZLEŞMESİNDE HENGİ BİLGİLER BULUNMALIDIR?
  Yapılacak iş sözleşmesinde;
  2.1- İşin tanımı,
  2.2- İşin yapılma şekli,
  2.3- İşin süresi ve yeri,
  2.4- Ücret ve ücretin ödenmesine ilişkin hususlar,
  2.5- İşveren tarafından sağlanan ekipman ve bunların korunmasına ilişkin yükümlülükler,
  2.6- İşverenin işçiyle iletişim kurması,
  2.7- Genel ve özel çalışma şartlarına ilişkin,
  hükümler yer alır.

  3- UZAKTAN ÇALIŞMADA İŞVEREN, İŞÇİ İÇİN HANGİ TEDBİRLERİ ALMAKLA YÜKÜMLÜDÜR?
  Uzaktan çalışmada işçiler, esaslı neden olmadıkça salt iş sözleşmesinin niteliğinden ötürü emsal işçiye göre farklı işleme tabi tutulamaz. İşveren, uzaktan çalışma ilişkisiyle iş verdiği çalışanın yaptığı işin niteliğini dikkate alarak iş sağlığı ve güvenliği önlemleri hususunda çalışanı bilgilendirmek, gerekli eğitimi vermek, sağlık gözetimini sağlamak ve sağladığı ekipmanla ilgili gerekli iş güvenliği tedbirlerini almakla yükümlüdür.

  Kaynak: İş Kanunu

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi,  gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  Önceki İçerikTarımda İş Aracılığı nedir?
  Sonraki İçerikMüşterilerinizden Ne Kadar Ücret Talep Etmelisiniz?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz