Ana Sayfa Muhasebe Ulaşamadığım müşterinin yasal defterlerini kime teslim edebilirim?

  Ulaşamadığım müşterinin yasal defterlerini kime teslim edebilirim?

  İşin bitiminden itibaren bir ay içinde sahipleri tarafından alınmayan defter ve belgeler bir yazı ile ilgililerin bağlı olduğu vergi dairesine teslim edilir.

  142
  0

  Mali müşavirlik hizmeti verdiğim mükellefime mayıs ayından beri ulaşamıyorum bu sebepten muhasebe sözleşmemizi feshettim mükelleften olan alacağım haricinde mali müşavir olarak yapmam gereken bir durum var mıdır? İSMMMO’sına bildirim gibi. Defter ve belgeler içinde vergi dairesi ile görüştüm defterleri almak istemiyorlar size mi bırakmamız gerekiyor?

  İSMMMO Bildirim yapılmaz.

  Müşteriniz bağlı olduğu VD ne bilgi veriniz.

  Defter ve belgeler SM, SMMM VE YMM ÇALIŞMA USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK hükümlerine göre V.D.’ye teslim edilir. Meslek Odasına defter verilmez.

  DEFTER VE BELGELRİN İADESİ SM, SMMM VE YMM ÇALIŞMA USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK
  R. Gazete No. 20391
  R.G Tarihi: 3.1.1990

  Defter ve Belgelerin Saklanması ve İadesi
  Madde 27 – Meslek mensupları kendilerine tevdi edilen defter ve belgeleri işlerinin gerektirdiği süre içinde iyi niyetle muhafaza etmek ve işin bitiminde iade etmek zorundadırlar. Şu kadar ki, defter ve belgelerin geri alınması, sahibine yazı ile bildirilmiş olduğu hallerde saklama mükellefiyeti bildirme tarihinden itibaren bir ay içinde sona erer. İşin bitiminden itibaren bir ay içinde sahipleri tarafından alınmayan defter ve belgeler bir yazı ile ilgililerin bağlı olduğu vergi dairesine teslim edilir.

   


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  Önceki İçerikDefter beyan sistemindeki geç bildirimlerin cezası nedir?
  Sonraki İçerikİş ortaklıkları hangi vergi türlerine tabidir?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz