Ana Sayfa Vergi Ticari amaçlı olarak satılan mallar için sevk irsaliyesi düzenlemek zorunlu mudur?

  Ticari amaçlı olarak satılan mallar için sevk irsaliyesi düzenlemek zorunlu mudur?

  104
  0

  İlaç üreten bir şirketten ilaç alıp teslimi de üretici firma yapmaktadır. Bizim düzenlediğimiz fatura yanında ayrıca sevk irsaliyesi düzenlememiz gerekir mi? Düzenleme zorunluluğu yoksa sevk irsaliyesi ve tarihi bölümüne ne yazmalıyız.

  Ticari amaçlı olarak satılan mallar için satıcı sevk irsaliyesi düzenleyecektir. Nihai tüketicilere yapılan satışlarda ise fatura yeterli olup ayrıca sevk irsaliyesi düzenlenmez.


  Ek Bilgi

  Fatura düzenlenmediği durumlarda mal alıcıya iş yerinde teslim edilmiştir ve irsaliye yerine geçer ibarelerinin bulundurulması gerekir

   

   


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  Önceki İçerikVergi mükellefi olan kişilere düzenlenecek e-SMM makbuzlarında gelir vergisi tevkifatı (stopaj) ve KDV tevkifatı yapılacak mı?
  Sonraki İçerikMuhasebe ve Mali Müşavirlik Sözleşmeleri Her Yıl Yenilenmeli Midir?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz