Ana Sayfa Vergi Tevsi Yatırımlarda İndirimli Kurumlar Vergisi Uygulamasında Kazancın Tespitinde Gerçekleşen Yatırım Harcamaları Tutarı...

  Tevsi Yatırımlarda İndirimli Kurumlar Vergisi Uygulamasında Kazancın Tespitinde Gerçekleşen Yatırım Harcamaları Tutarı Nasıl Hesaplanır?

  1866
  0

  TEVSİ YATIRIMLARDA İNDİRİMLİ KURUMLAR VERGİSİ UYGULAMASINDA KAZANCIN TESPİTİNDE GERÇEKLEŞEN YATIRIM HARCAMALARI TUTARI SABİT KIYMETLERE ORANLANIRKEN SABİT KIYMETLERİN AMORTİSMAN DÜŞÜLMEDEN ÖNCEKİ TUTARLARI MI YOKSA AMORTİSMAN DÜŞÜLMÜŞ NET TUTARLARI MI DİKKATE ALINIR?
  İndirimli kurumlar vergisi uygulanacak kazancın ayrı bir şekilde belirlenmesine imkân bulunmaması halinde indirimli kurumlar vergisi oranının uygulanacağı kazanç, yatırım tutarının dönem sonunda kurumun aktifine kayıtlı bulunan toplam sabit kıymet tutarına (devam eden yatırımlara ait tutarlar da dâhil) oranlanması suretiyle belirlenecektir.

  Oranlamada sabit kıymetler birikmiş amortismanları düşülmeden önceki brüt tutarları ile dikkate alınacaktır.

  Kaynak: Kurumlar Vergisi Kanunu

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  Önceki İçerikGeçmiş Dönemlere Yönelik Yapılan (Gecikmiş) Ödemeler İndirim Konusu Yapılabilir mi?
  Sonraki İçerik2017 Yılı Mayıs Ayında Sanayi Üretim Endeksi %1,5 Azaldı!

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz