Ana Sayfa Vergi Temizlik İşlerinde KDV Tevkifatı Uygulanacak Mı?

  Temizlik İşlerinde KDV Tevkifatı Uygulanacak Mı?

  KDV Genel Uygulama Tebliği'nin (I/C-2.1.3.1/a ve b) bölümünde sayılanların Tebliğin (I/C-2.1.3.2.10.2.) bölümünde belirtilen temizlik, çevre ve bahçe bakım hizmeti alımlarında, alıcılar tarafından (9/10)34 oranında KDV tevkifatı uygulanır

  182
  0

  KDV Genel Uygulama Tebliği

  2.1.3.2.10. Temizlik, Çevre ve Bahçe Bakım Hizmetleri

  2.1.3.2.10.1. Tevkifat Uygulayacak Alıcılar ve Tevkifat Oranı

  Tebliğin (I/C-2.1.3.1/a ve b) bölümünde sayılanların Tebliğin (I/C-2.1.3.2.10.2.) bölümünde belirtilen temizlik, çevre ve bahçe bakım hizmeti alımlarında, alıcılar tarafından (9/10)34 oranında KDV tevkifatı uygulanır.

  2.1.3.2.10.2. Kapsam

  Temizlik hizmetleri sektörünün yaygın olarak sunduğu hizmetler;
  – Bina temizliği,
  – Sokak temizliği,
  – Sağlık kuruluşlarının hijyenik temizliği ve hastane atıklarının toplanması ve imhası,

  – Çöp toplama ve toplanan çöplerin imhası,

  – Park ve bahçeler ile mezarlık alanlarının temizliği,
  – Haşere mücadelesi,
  – Demiryolu ve kara nakil vasıtalarının temizliği,
  ve benzeri işlerden oluşmakta olup, bu işler tevkifat uygulaması kapsamındadır.

  Bina temizliğine; binaların müştemilat ve eklentileri dahil iç ve dış cephesinin temizliği ile her türlü mefruşatının (halı, perde, koltuk, süs eşyası vb.) bina içinde veya dışında yaptırılan temizliği dahildir.

  Ayrıca havlu, çarşaf, elbise, çamaşır gibi eşyaların temizlettirilmesi veya yıkattırılması da temizlik hizmetleri kapsamında tevkifata tabidir.

  Ancak, temizlik işlerinde kullanılacak deterjan, süpürge gibi alet-edevat ve sarf malzemelerinin satın alınması sırasında tevkifat uygulanmaz.

  Sorumlu tayin edilenlerin park, bahçe ve mezarlık alanları ile bulvar, refüj, göbek, rekreasyon alanları ve havuzların bakımı, bitkilendirilmesi, sulanması, haşere mücadelesi, sokak hayvanlarının toplanması-ıslahı ve benzerlerine ilişkin hizmet alımları, çevre ve bahçe bakım hizmetleri kapsamında tevkifata tabidir.


  Kaynak: KDVK
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  Önceki İçerikKanuni yedek akçe ayrılmadan kar dağıtımı yapılabilir mi?
  Sonraki İçerikİnşaat işlerinde KDV tevkifatı oranı için işin bedeli ne olmalıdır?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz