Ana Sayfa Muhasebe Kanuni yedek akçe ayrılmadan kar dağıtımı yapılabilir mi?

  Kanuni yedek akçe ayrılmadan kar dağıtımı yapılabilir mi?

  119
  0

  Limited şirketiz, kar dağıtımı yapacağız biz 1. ve 2. yasal yedek ayırmadan karın tamamı dağıtılabilir mi? 1. ve 2. yasal yedek ayırmak zorunda mıyız ve bu tutarlar dağıtılamaz mı?

  Yasal yedek akçe ayrılması zorundadır.
  Yasal yedek akçe; Kanuni yedek akçeler, kanun tarafından ayrılması emredilen zorunlu yedek akçelerdir. Ticaret Kanunu’nun 519. maddesinde “Yıllık kârın yüzde beşi, ödenmiş sermayenin yüzde yirmisine ulaşıncaya kadar genel kanuni yedek akçeye ayrılır”

   


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  Önceki İçerikKiraya verilen gayrimenkul için amortisman ayrılır mı?
  Sonraki İçerikTemizlik İşlerinde KDV Tevkifatı Uygulanacak Mı?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz