Ana Sayfa Ekonomi TCMB – Zorunlu Karşılıkları Düşürerek Piyasaya Daha Fazla Kredi Verilmesinin Önünü Açtı!

  TCMB – Zorunlu Karşılıkları Düşürerek Piyasaya Daha Fazla Kredi Verilmesinin Önünü Açtı!

  1588
  0

  Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının 17 Kasım 2016 tarih ve 2016‐58 sayılı Zorunlu Karşılıklara* İlişkin Basın Duyurusunda;

  Finansal sisteme ek döviz likiditesi imkanı sağlanması amacıyla, rezerv opsiyonu katsayılarında değişiklik yapılmıştır. Bu çerçevede, Rezerv Opsiyonu Mekanizması kapsamında döviz imkanına ilişkin katsayılar ilk dilim için sabit tutulmuş, ikinci dilimde 0,1 puan, diğer dilimlerde 0,2 puan olacak şekilde azaltılmıştır. Rezerv opsiyonu kullanımlarının aynı seviyede kalması halinde, söz konusu değişiklik ile finansal sisteme yaklaşık 700 milyon ABD doları ilave likidite sağlanmış olacaktır.

  Kaynak: Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası  *Zorunlu Karşılık
  Zorunlu karşılıkzorunlu karşılık oranı ya da munzam karşılık; mevduat kabul eden bankaların bu mevduatlara karşılık olarak Merkez Bankası’ nda bulundurmak zorunda oldukları mevduatların oranıdır ve bu oran Merkez Bankası tarafından kararlaştırılır. Önceleri iflas riskine karşı koruma sağlanması amacıyla çıkarılan bu kural, günümüzde daha çok bir piyasa likiditesi kontrol aracı olarak kullanılmaktadır. Mevduatın vadesine göre yerli ve yabancı para cinsinden ayrı oranlar dahilinde toplanır.

  Kaynak: Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Tarih: 24 Kasım 2016

  Önceki İçerikSektörel Güven Endeksi 96,8 Oldu!
  Sonraki İçerikVe Ötv Arttı…

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz