Ana Sayfa İstatistik Sektörel Güven Endeksi 96,8 Oldu!

  Sektörel Güven Endeksi 96,8 Oldu!

  1482
  0

  Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2138 sayılı 24 Kasım 2016 tarihli haberine göre Sektörel Güven Endeksi 96,8 oldu.


  Hizmet sektörü güven endeksi 96,8 oldu…

  waiter-1652559Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi Ekim ayında 94,49 iken, Kasım ayında %2,4 oranında artarak 96,78 değerine yükseldi. Hizmet sektörü güven endeksindeki bu artış; son üç aylık dönemde “iş durumunun” iyileştiğini, “hizmetlere olan talebin” arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “hizmetlere olan talebin” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı.

  Hizmet sektöründe bir önceki aya göre; iş durumu, hizmetlere olan talep ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksleri sırasıyla %1,2, %3,5 ve %2,6 arttı.

  Perakende ticaret sektörü güven endeksi 96 oldu…

  Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi Kasım ayında %0,2 oranında azalarak 96,03 değerine düştü. Güven endeksindeki bu düşüş; son üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların” arttığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. “Mevcut mal stok seviyesinin” mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısı ise arttı.

  Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; iş hacmi-satışlar endeksi %2,7 azalırken, mevcut mal stok seviyesi ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksleri sırasıyla %0,3 ve %1,5 arttı.

  tuik-sge-grafik

  İnşaat sektörü güven endeksi 75,7 oldu

  Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 81,32 iken, Kasım ayında %6,9 oranında azalarak 75,75 değerine düştü. İnşaat sektörü güven endeksindeki bu azalış; gelecek üç aylık dönemde “toplam çalışan sayısında” artış bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. “Alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyini” mevsim normalinin üzerinde değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise arttı.

  İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi %11,3 azalırken, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi %0,2 arttı.

  tuik-sge-tablo

  Kaynak: Türkiye İstatistik Kurumu

  Tarih: 24 Kasım 2016

  Önceki İçerikBeyanname Verilme Süreleri Uzatıldı!
  Sonraki İçerikTCMB – Zorunlu Karşılıkları Düşürerek Piyasaya Daha Fazla Kredi Verilmesinin Önünü Açtı!

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz