Ana Sayfa Vergi Stopajlı kiralanan yer için yapılan alt kiralamalar için fatura mı düzenlenecek?

  Stopajlı kiralanan yer için yapılan alt kiralamalar için fatura mı düzenlenecek?

  170
  0

  Kiracısı olduğumuz işyerimizde kiraladığımız yerin bir odasını e ticaret yapan bir firmaya kiraladık burada biz kiraladığımız işyeri için stopa ödüyoruz kiraladığımız firmaya fatura mı kesmemiz gerekiyor yada kiralayan firma stopaj ile kiranın vergisini mi ödemeli?

  İş yerinizdeki mükellefiyetiniz Kurumlar vergisi mükellefi iseniz fatura düzenlenir. KDV hesaplanır. GV stopajı yapılmaz. GV Mükellefi iseniz elde ettiğiniz gelir GMSİ (iş yeri kira gelir) olur. Kiracı olan e-ticaret mükellefi Kiradan % 20 GV stopajı yaparak kirayı bankaya yatırır. Kira geliri için GVK 86. maddedeki koşullara göre beyannameye dahil edilir.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  Önceki İçerikYayınlanacak sinema filmi için yapılan sponsorluk anlaşması için düzenlenecek faturada KDV tevkifatı olacak mı?
  Sonraki İçerikMikro İşletme hadleri, Küçük işletme hadleri ve Orta büyüklükteki işletme hadleri yeniden belirlendi

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz