Ana Sayfa Muhasebe Şirketler enflasyon düzeltmesi sonucu oluşan geçmiş yıl karının sermayeye ilave edebilir. Bu...

  Şirketler enflasyon düzeltmesi sonucu oluşan geçmiş yıl karının sermayeye ilave edebilir. Bu işlem kar dağıtımı sayılmaz.

  Öz sermaye kalemlerine ait enflasyon farkları; düzeltme sonucu oluşan geçmiş yıl zararlarına mahsup edilebilir veya kurumlar vergisi mükelleflerince sermayeye ilave edilebilir, bu işlemler kâr dağıtımı sayılmaz.

  97
  0

  PASİF KALEMLERE AİT ENFLASYON FARK HESAPLARININ
  DURUMU NE OLACAKTIR

  Avans ve depozitolar, hak edişler, ve özel fonlar (sabit kıymet yenileme fonu gibi) hariç; pasif kalemlere ait enflasyon fark hesapları (ESAS OLARAK SERMAYE DÜZELTMESİ OLUMLU FARKLARI), herhangi
  bir suretle başka bir hesaba nakledildiği veya işletmeden çekildiği
  takdirde, bu işlemlerin yapıldığı dönemin kazancı ile ilişkilendirilmeksizin, bu dönemde vergiye tabi tutulur.

  -Ancak öz sermaye kalemlerine ait enflasyon farkları; düzeltme sonucu
  oluşan geçmiş yıl zararlarına mahsup edilebilir veya kurumlar vergisi
  mükelleflerince sermayeye ilave edilebilir, bu işlemler kâr dağıtımı
  sayılmaz.

  -Düzeltme sonucu bulunan geçmiş yıl karının kurumlar vergisi
  mükelleflerince sermayeye ilave edilmesi mümkün olup, bu işlem kar
  dağıtımı sayılmaz.

   

   


  Kaynak: GİB, İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  Önceki İçerikEnflasyon düzeltmesi kayıtları hangi tarihe kadar yapılacaktır?
  Sonraki İçerikFirmamız penye tekstil ürünleri satıyor tedarikçi firmadan deri pantolon aldı tedarikçi firma %20 den fatura kesti oranda takıldık sizden görüş almak istiyoruz %10 olarak kesilmesi gerekmiyor mu?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz