Ana Sayfa Vergi Şirkete kayıtlı arsaların satışında uygulanan KDV istisnası devam ediyor mu?

  Şirkete kayıtlı arsaların satışında uygulanan KDV istisnası devam ediyor mu?

  87
  0

  2020/08 ayında bir ltd.şti.’miz için arsa alındı ve dün satıldı KDV oranı nasıl olacak muafiyet var mı yoksa yüzde 10 mu son çıkan kanuna göre nasıl olacak?

  7456 Sayılı Kanun 7. Maddesi ile Kurumların aktifinde yer alan ve en az iki tam yıl süreyle elde bulundurulan taşınmazların satışı suretiyle gerçekleşen devir ve teslimlerde KDVK nun 17/4-r maddesinde bulunan KDV istisnası kaldırılmıştır.

  ANCAK;
  15/07/2023 TRAİHİNDNE ÖNCE AKTİF DE BULUNAN GAYRİMENKULLERİN SATIŞI İÇİN İSTİSNA DEVAM ETMEKTEDİR

  7456 SAYILI Kanunun 8 . Maddesi ile KDVK’e eklenen Geçici 43. Madde ile bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce (15/07/2023’den önce) kurumların aktifinde yer alan ve en az iki tam yıl süreyle elde bulundurulan taşınmazların satışı suretiyle gerçekleşen devir ve teslimlerde KDV istisnası uygulanmaya devam edilecektir.

  MÜŞTERİNİZİN SATTIĞI ARSA KDV Kanunun 17/4-r MADDESİNDEKİ KOŞULLARA UYGUN İSE KDV HESAPLANMAZ. AKSİ DURUMDA % 10 ORANINDA KDV HESAPLANACAK.


  Aktifte Bulunan Taşınmaz Satışındaki Kurumlar Vergisi ve KDV İstisnası Ne Zaman Kaldırıldı?


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  Önceki İçerikMotosiklet ve otomobil için yapılan akü satışı için GEKAP beyanı verilecek mi?
  Sonraki İçerikAdi ortaklık olan faaliyet gösteren SMMM bürosundaki kişiler gerçek faydalanıcı bildirimi verecek mi?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz