Ana Sayfa Ekonomi Sanayi Ciro Endeksi, Şubat 2017

  Sanayi Ciro Endeksi, Şubat 2017

  1567
  0

  Sanayi ciro endeksi bir önceki aya göre %1,8 arttı
  Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2017 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %7,1 ve imalat sanayi sektörü endeksi %1,7 arttı.

  Sanayi ciro endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %22,3 arttı
  Takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2017 yılı Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %36,4 ve imalat sanayi sektörü endeksi %22 arttı.

  Ana sanayi gruplarında en yüksek artış dayanıklı tüketim malında gerçekleşti
  Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ana sanayi grupları (MIGs) incelendiğinde, 2017 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre en yüksek artış %11,4 ile dayanıklı tüketim malında gerçekleşti.

  En yüksek artış tütün ürünleri imalatında gerçekleşti
  Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış imalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2017 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre en yüksek artış %35,1 ile tütün ürünleri imalatında gerçekleşti. Bu artışı %12,8 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı ve %11,4 ile diğer metalik olmayan mineral ürünlerin imalatı takip etti.

  En fazla düşüş makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımında gerçekleşti
  Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış imalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2017 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre en fazla düşüş %18,7 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımında gerçekleşti. Bu düşüşü %10,2 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı ve %4,5 ile ağaç, ağaç ve mantar ürünleri (mobilya hariç) imalatı takip etti.

  Kaynak: TÜİK

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  Önceki İçerikAvusturya’nın 2017 Yılı Ocak Dönemi Dış Ticaret Rakamları!
  Sonraki İçerikBP CEO’sunun Maaşında Kesinti!

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz