Ana Sayfa Vergi Propan katılarak zenginleştirilen sıvılaştırılmış petrol gazının (L.P.G.) KDV oranı.

Propan katılarak zenginleştirilen sıvılaştırılmış petrol gazının (L.P.G.) KDV oranı.

1089
0

T.C.
GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
BÜYÜK MÜKELLEFLER VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI
(Mükellef Hizmetleri Grup Müdürlüğü)

Sayı : 64597866-130[28]-8878 11.04.2018
Konu : Propan katılarak zenginleştirilen sıvılaştırılmış petrol gazının (L.P.G.) KDV oranı.

İlgi : 18/09/2017 tarihli özelge talep formunuz.
İlgide kayıtlı özelge talep formunda, yanıcılığını artırmak için propan katılarak zenginleştirilen Türk Gümrük Tarife Cetveli (TGTC)’ nin 2711.19.00.00.11 Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (GTİP) numarasında sınıflandırıldığı belirtilen Sıvılaştırılmış Petrol Gazı (LPG)’ nın tesliminde uygulanması gereken katma değer vergisi (KDV) oranı sorulmaktadır.

KDV oranları, 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 28 inci maddesinin verdiği yetkiye dayanılarak yayımlanan 2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı (BKK) eki (I) sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için % 1, (II) sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için % 8, bu listelerde yer almayan vergiye tabi işlemler için % 18 olarak tespit edilmiştir.

Söz konusu BKK eki (II) sayılı listenin B bölümüne 2017/10468 sayılı BKK ile eklenen 31 inci sırada; “Türk Gümrük Tarife Cetvelinin 2711.19.00.00.11 gümrük tarife istatistik pozisyon numarasında yer alan Sıvılaştırılmış Petrol Gazı (L.P.G.)’nın, motorlu taşıtlarda yakıt olarak kullanılacak olanları (otogaz) hariç olmak üzere Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan “LPG Dağıtıcı Lisansı”nı haiz olanlarca teslimi ile bunlardan satın alanların sonraki safhalardaki teslimi,” hükmüne yer verilmiştir.

Anılan sıra uyarınca, motorlu taşıtlarda yakıt olarak kullanılanları (otogaz) hariç olmak üzere, LPG’nin sanayide imalatta ve konutlarda kullanılmak üzere EPDK’dan alınmış “LPG Dağıtıcı Lisansı”nı haiz olanlarca teslimiyle bunlardan satın alanların sonraki safhalardaki tesliminde KDV oranı % 18′ den % 8′ e indirilmiştir.

Buna göre,

• Dağıtıcı firmalar tarafından LPG’ nin tüpgaz bayilerine veya imalatta kullanılmak üzere sanayicilere teslimi ile tüpgaz bayileri tarafından konut ve iş yerlerine tesliminde % 8 oranında,

• Dağıtıcı firmalar tarafından söz konusu malın ithal edilmesi veya rafineriden satın alınması ya da başka bir dağıtıcıya tesliminde ise genel oranda (% 18),

KDV uygulanması gerekmektedir.

Bu çerçevede, “2711.19.00.00.11” GTİP numarası değişmemek kaydıyla yanıcılığının artırılması için propan katılarak zenginleştirilen LPG’nin tesliminde de yukarıdaki açıklamalar uyarınca işlem yapılması gerekmektedir.

Bilgi edinilmesini rica ederim.


Kaynak: gib
Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Önceki İçerikHisseli gayrimenkul satış sözleşmelerinde damga vergisi oranının “0”(sıfır) olarak uygulanıp uygulanmayacağı
Sonraki İçerikE-Arşiv Faturalarının kağıt çıktısında Maliye Bakanlığı Mührü Renkli basılmak zorunda mı?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz