Ana Sayfa Vergi Özel matrahlı alınan araç yine özel matrahlı satılabilir mi?

  Özel matrahlı alınan araç yine özel matrahlı satılabilir mi?

  88
  0

  Yetki belgeli araç kiralama alım satım yapan tüzel firmayız. Özel Matrah ile aldığımız aracı tekrar Özel Matrahla sıfır KDV olarak çıkabilir miyiz?

  Özel matrah, Vergi mükellefi olmayan kişilerden alınan taşıtlar için uygulanır. Bahsettiğiniz satış için özel matrah uygulanmaz. Taşıtın satış bedelinin tamamı üzerinden KDV hesaplanır.


  BENZER İÇERİK

  Hayır, özel matrahlı alınan araç yine özel matrahlı satılamaz.

  Özel matrahlı araç satışı, ikinci el araç ticareti yapanlardan KDV ödenmeksizin alınan araçların satışında uygulanan bir vergilendirme yöntemidir. Bu yöntemde, aracın satış bedeli üzerinden KDV hesaplanmaz. Bunun yerine, aracın alış bedeli ile satış bedeli arasındaki fark üzerinden KDV hesaplanır.

  Bu nedenle, özel matrahlı alınan bir araç, yine özel matrahlı olarak satılamaz. Bu durumda, aracın satış bedeli üzerinden %20 KDV hesaplanması gerekir.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  Önceki İçerikAnonim şirket üzerine kayıtlı gayrimenkulü şirket ortağına devrederse fatura düzenlemesi gerekir mi?
  Sonraki İçerikElektriksiz bisiklet için ödenen KDV indirilir mi? Gider kısıtlamasına tabi tutulur mu?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz