Ana Sayfa Vergi Ödenen Yurt Dışı Çıkış Harcı İade Edilir Mi?

  Ödenen Yurt Dışı Çıkış Harcı İade Edilir Mi?

  9112
  0

  YURT DIŞI ÇIKIŞ HARCI ÖDENMESİNE RAĞMEN YURT DIŞINA ÇIKIŞ YAPILMAMIŞSA VEYA MUAF OLUNMASINA RAĞMEN HARÇ ÖDENMİŞSE, ÖDENEN HARÇLAR NASIL İADE EDİLİR?

  Yurt dışına çıkış harcı pulu veya makbuz karşılığı harcın ödenmesine rağmen yurt dışına çıkmaktan vazgeçilmesi halinde veya muafiyet kapsamında olunduğu halde harç ödenmiş olması halinde,
  1- Makbuzla tahsilâtlarda ilgili vergi dairesine,
  2- Pul yapıştırılmak suretiyle tahsilâtlarda ise ilgili saymanlığa başvurulması gerekmekte olup,
  iadenin yapılabilmesi için pulun veya makbuzun ibrazı gerekmektedir.

   

  Kaynak: Harçlar Kanunu – Gelir İdaresi Başkanlığı

  Tarih: 8 Mart 2017

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  Önceki İçerikHayatını Kaybeden Sigortalının Çocuklarına Ölüm Geliri Bağlanır mı?
  Sonraki İçerikNakit Esaslı Muhasebe (Finans ve Sermaye Piyasaları)

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz