Ana Sayfa Ekonomi Nüfusumuz: 78.741.053 Kişi Başı Milli Gelir Ortalama: 9.115 USD (2015 Yılı İtibariyle)

  Nüfusumuz: 78.741.053 Kişi Başı Milli Gelir Ortalama: 9.115 USD (2015 Yılı İtibariyle)

  1407
  0
  www.mahfiegilmez.com' dan alınmıştır.
  www.mahfiegilmez.com’ dan alınmıştır.

  Türkiye’ nin 1999 – 2015 Yılları arasındaki Gayri Safi Yurt İçi Hasılası Tutarları aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

  Tablonun üçüncü sütununda yer alan USD Kuru, ilgili yılın Merkez bankası USD Döviz Alış Kurunun 365 günlük ortalaması alınarak tabloya aktarılmıştır.

  Tablodaki 2007 yılı ile 2015 yılları verileri kıyaslandığında Kişi başı milli gelirin USD bazında artmadığı hatta azaldığı görülmektedir. Uzun bir süredir iktisatçılar ve ekonomistler tarafından dile getirilen orta gelir tuzağı Türkiye’ yi de olumsuz olarak etkilemiştir. (Bir ekonominin belirli bir kişi başına gelir düzeyine ulaştıktan sonra orada sıkışıp kalması haline orta gelir tuzağı denmektedir.)

  Türkiye’ nin orta gelir tuzağından kurtulması ve milli gelirini yukarılara taşıması için katma değerli ve yüksek teknoloji içeren ürünler üretmeli ve bu ürünleri dünyaya ihraç edebilmelidir.sosyal_medya_taslak

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  Önceki İçerikSGK ile PTT İşbirliği Protokolü İmzaladı! İstirahat Paraları Artık PTT’den Alınabilecek…
  Sonraki İçerikKimler Sigortalı Sayılmaz?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz