Ana Sayfa Vergi Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesinde Ortak Uygulamalar Nelerdir?

  Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesinde Ortak Uygulamalar Nelerdir?

  1841
  0

  1- MUHTASAR VE PRİM HİZMET BEYANNAMESİNİ VERECEK MÜKELLEF/ARACILILIK YETKİSİ BULUNANLAR PAROLA VE ŞİFRELERİNİ BAŞKALARIYLA PAYLAŞABİLİR Mİ?
  HAYIR.
  Beyannamelerini kendileri gönderecek mükellefler/işverenler ile aracılık yetkisi verilmiş gerçek veya tüzel kişiler, beyannameleri elektronik ortamda göndermek üzere kendilerine verilmiş bulunan;
  1.1- Kullanıcı kodu,
  1.2- Parola,
  1.3- Şifrelerini,
  başka amaçla kullanamayacakları gibi bir başkasının kullanımına da izin vermeyeceklerdir.

  2- YETKİSİZ KİŞİLER TARAFINDAN KULLANILAN PAROLA VE ŞİFRELER HANGİ KURUMA BİLDİRİLMEK ZORUNDADIR?
  Beyannamelerini kendileri gönderecek mükellefler/işverenler ile aracılık yetkisi verilmiş gerçek veya tüzel kişiler kullanıcı kodu, parola ve şifrenin yetkisiz kişilerce kullanıldığını öğrendikleri anda (kullanıcı kodu, parola ve şifrenin kaybedilmesi, çalınması vb. durumlar dâhil)
  2.1- Gelir İdaresi Başkanlığının 444 0 189 numaralı Vergi İletişim Merkezine (VİMER) telefonla,
  2.2- İlgili vergi dairesine dilekçe ile,
  derhal bilgi vereceklerdir.

  ***Söz konusu kişiler bildirim anına kadar yapılan işlemlerden ve taraflarına verilen kullanıcı kodu, parola ve şifrenin kullanımından sorumlu olacaklardır.

  ***340 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ekinde yer alan Ek-3 “Elektronik Beyanname Aracılık ve Sorumluluk Sözleşmesi” ile Ek-4 “Elektronik Beyanname Aracılık Sözleşmesi” bu Tebliğ ekinde (sırasıyla Ek-6 ve Ek-7) yer aldığı şekilde değiştirilmiştir.

  ***Bankalar ve aracı kurumların 193 sayılı Kanunun geçici 67 nci maddesinin bir ve üç numaralı fıkraları kapsamında yaptıkları kesintileri beyan ettikleri “Muhtasar Beyanname (GVK Geçici 67 nci Maddeye Göre Yapılan Tevkifatlar İçin)” bu Tebliğ hükümleri kapsamı dışındadır.

  3- PRİME ESAS KAZANÇ VE HİZMET BİLGİLERİ BEYAN EDİLİRKEN NASIL BELİRTİLECEKTİR?
  Prime esas kazanç ve hizmet bilgileri, Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi ile elektronik ortamda gönderilirken beyannameyi gönderen tarafından beyannamenin ilgili alanlarında yer alan “asıl/ek/iptal” seçeneklerinden işverenin durumuna uygun olanı her bir işyeri için sigortalı bazında belirtilecektir.

  4- ALT İŞVERENLER ÇALIŞTIRDIKLARI SİGORTALILARI NASIL BEYAN EDECEKLER?
  Alt işverenler,
  4.1- Asıl işverenin Kurum işyeri sicil numarası,
  4.2- Kendilerine ait alt işveren kodunu yazarak,
  çalıştırdıkları sigortalılar için Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesini vereceklerdir.

  5- BEYANNAMELER NEREDEN GÖRÜNTÜLENEBİLİR?
  Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi https://ebeyanname.gib.gov.tr/internet adresinden görüntülenebilecektir.

  ***Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi kâğıt ortamında verilemeyecektir.

   

  Kaynak: Resmi Gazete (18.02.2017-29983)

  Tarih: 6 Mart 2017

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  Önceki İçerikMüjde! KOBİ’lere Nefes Kredisi?!
  Sonraki İçerikMuhtasar ve Prim Hizmet Beyannamelerini Elektronik Ortamda Kimler Gönderebilir?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz