Ana Sayfa Vergi Matrah artırımının kar dağıtımı yapılırken düşülecek ticari zararla bir ilgisi var mı?

  Matrah artırımının kar dağıtımı yapılırken düşülecek ticari zararla bir ilgisi var mı?

  162
  0

  Anonim şirketiz kar payı dağıtımı yapıcaz, kar payı dağıtımı yaparken geçmiş yıl zararları düşülür, 7440 sayılı kanun kapsamında matrah artırımı yaptık geçmiş yıl zararlarının yarısı mı tamamı mı dikkate alınacak kar payı hesaplamasında?

  Geçmiş yıl mali zararı beyanname üzerinden mali kardan düşülür. Matrah artırımına tabi tutulan yıl/yıllar da ise mali kardan mali zararın yarısı düşülür. Kar payı dağıtımında genel kurulun alacağı karar göre geçmiş yıl ticari zararları dağıtılacak ticari kardan elbette düşülür.

  Kar dağıtımında düşülecek olan ticari zarar olup, matrah artırımının yapılıp yapılmamasının bu hesaplamada önemi yoktur.

  Matrah artırımı yapanlar geçmiş yıl mali zararlarının yarısını izleyen yıl karlarından indiremeyeceklerdir.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  Önceki İçerikAlkollü ve alkolsüz restoranlarda faturanın bir yüzdesi olarak alınan bahşişin KDV oranı nedir?
  Sonraki İçerikTicari araçlar için de binek araçlarda olduğu gibi gider kısıtlaması uygulanacak mı?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz