Ana Sayfa TTK Limited şirketin dışarıdan atanan müdürün işe girişinde esas alınacak tarih nedir?

  Limited şirketin dışarıdan atanan müdürün işe girişinde esas alınacak tarih nedir?

  Türk Ticaret Kanunu'na göre, limited şirketlerde şirketin borçlarından dolayı sorumluluk, öncelikle şirket varlığı ile sınırlıdır.

  1
  0

  Limited şirket dışarıdan müdür atamasında, SGK girişi tescil tarihinde mi yoksa atama karar tarihimi olmalıdır?

  Atama kararının tescil tarihi esas alınır.

   


  İLİNTİLİ İÇERİK

  Türk Ticaret Kanunu’na göre, limited şirketlerde şirketin borçlarından dolayı sorumluluk, öncelikle şirket varlığı ile sınırlıdır.

  Limited şirket ortaklarının kişisel mal varlıkları, şirket borçları karşısında genel kural olarak riske girmez. Ancak, ortaklar şirketin sermaye taahhütlerini yerine getirmekle yükümlüdürler; bu, ortakların şirkete yapmaları gereken ödeme miktarı ile sınırlıdır.

  Şirketin borçları, şirket varlıklarının yetersiz kalması durumunda ortaklardan talep edilemez. Ancak, ortaklar ve yöneticiler, kanundaki bazı istisnai durumlar dışında, şirket adına hareket ederken kötü niyetli veya özensiz davranışları sonucu şirkete zarar verirlerse kişisel olarak sorumlu tutulabilirler. Özellikle vergi borçları ve sigorta primleri gibi bazı kamu alacakları için yöneticilerin sorumluluğu söz konusu olabilir. Bu, kanunun şirketin borçlarına karşı koruma sağlarken aynı zamanda kötüye kullanımı önlemeyi amaçlamasının bir sonucudur.

   


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  Önceki İçerikİşverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına iki işgünü işe gelmeyen kişi tazminatsız çıkartılabilir mi?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz