Ana Sayfa Vergi Kooperatife Ait Arsanın Kamulaştırılması Halinde Kurumlar Vergisi Muafiyeti İhlal Edilmiş Sayılır mı?

  Kooperatife Ait Arsanın Kamulaştırılması Halinde Kurumlar Vergisi Muafiyeti İhlal Edilmiş Sayılır mı?

  1380
  0

  KOOPERATİFİN ELİNDE BULUNAN ARSASININ KAMULAŞTIRILMASININ VE BU KAMULAŞTIRMA NETİCESİNDE ELDE EDİLECEK GELİRİN ORTAKLARA DAĞITILMASI DURUMUNDA KURUMLAR VERGİSİ MUAFİYETİ İHLAL EDİLMİŞ SAYILACAK MIDIR?
  Kooperatif arsasının kamulaştırılması ortak dışı işlem sayılmayacağından kurumlar vergisi muafiyetini sona erdirmeyecektir.

  Ancak kamulaştırma neticesinde elde edilen gelirin ortaklara dağıtılması ise muafiyet şartlarından biri olan ortaklara kazanç üzerinden pay verilmemesi şartına aykırılık teşkil edeceğinden kurumlar vergisi mükellefiyeti tesis edilmesi gerekecektir.

  Kaynak: Kurumlar Vergisi Kanunu

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  Önceki İçerikÖrtülü Sermaye Nedir?
  Sonraki İçerikTicaret Gemilerinde İntifa Hakkı Nasıl Kurulur?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz